Všetko pre tvorbu s Jesmonite

Ambasador trendu

Zuzana Dobšíčková
Hmotu Jesmonite som po prvýkrát videla na začiatku roka 2021 u zahraničných DIY Youtuberov. Hneď ma zaujala nielen podobou výsledných výrobkov, ale najmä tým, ako rýchlo tvrdne. U nás sa vtedy nedala zohnať, a tak sme sa začali usilovať o jej distribútorstvo. Veľmi ma baví skúmať možnosti kombinácie Jesmonite s ďalšími materiálmi – živicou, akrylovými fixkami alebo s voskami na sviečky.

Video: Ako na tvorenie z hmoty Jesmonite

Základy a najčastejšie otázky

Ako prví v Českej republike vám ako oficiálny distribútor predstavujeme hmotu Jesmonite. Liacu ekologickú živicu, s ktorou ľahko vyrobíte zaujímavé dekorácie v modernom minimalistickom aj scandi štýle. Výhodou oproti klasickej krištáľovej živici je, že menší výrobok môžete z formy vybrať hotový už po pár desiatkach minút! S Jesmonite dosiahnete super trendy terrazzo efekt, mramorovanie alebo color blocking. Vyrobte si drobné dekorácie, ktoré vám budú robiť radosť každý deň.

Aký je rozdiel medzi krištáľovou živicou a Jesmonite?

Z vizuálneho hľadiska je rozdielom jednoznačne priehľadnosť. Živicu môžete zafarbiť pomocou púdrov, aby bola nepriehľadná. Jesmonite môžete zafarbiť, ale vždy zostane nepriehľadný, vzhľadom pripomínajúci sádrový odliatok

Z výrobného hľadiska sa Jesmonite líši tým, že sa skladá z tekutej a sypkej zložky, ktoré po spojení stvrdnú behom pár desiatok minút. Na prácu s hmotou máte teda omnoho menej času, ale hotový výrobok z formy môžete vybrať už po 30 minútach (napríklad podložku pod pohár). 

Ako z Jesmonite vyrobím to, čo chcem?

Jesmonite je liaca hmota, ktorá má po zmiešaní oboch zložiek konzistenciu podobnú cestu na palacinky. Je teda vždy potrebné mať silikónovú formu, do ktorej ju nalejete a ktorej tvar potom získa. Na Jesmonite môžete použiť tie isté formy ako na krištáľovú živicu. Len ich treba vždy starostlivo očistiť.

Ako zistím, koľko hmoty potrebujem na danú formu?

Ak nemáte zatiaľ v oku dostatočný odhad, môžete do formy naliať vodu a tú potom zliať do odmerky. Tým zistíte, aký objem má daná forma. Jesmonite AC100 sa mieša v pomere 2,5 : 1 a na 100 ml veľkú formu potrebujete 175 g zmesi. AC730 potom v pomere 5 : 1 a na 100 ml formu potrebujete 185 g zmesi. Viac o jednotlivých druhoch Jesmonite si môžete prečítať v našom článku.

V prípade, že si hmoty pripravíte viac, než na formu treba, zvyšok rozprestrite na papier na pečenie a vyrobíte si tak čipsy do terrazzo efektu na ďalší výrobok.

Ako môžem Jesmonite zafarbiť?

Aj keď by sa mohlo zdať, že atramenty na krištáľovú živicu Jesmonite zafarbia, nie je to tak. Vzhľadom na chemické zloženie potrebuje Jesmonite vlastné pigmenty, ktoré zaistia dobrú sýtosť a stálosť farby. Z našej ponuky si určite vyberiete. Majte na pamäti, že kombináciou rôznych pigmentov docielite úplne iné odtiene farieb, než sú pôvodne vo fľaštičkách. Pigmentu stačí použiť naozaj malé množstvo. Už 2 kvapky zafarbia hmotu na výrobu jednej podložky pod pohár. Celkové množstvo pigmentu v zmesi by nemalo presiahnuť 2 %.

Je Jesmonite vodeodolný?

Samotný Jesmonite je na tom rozhodne oveľa lepšie než trebárs samotvrdnúca hmota. Ale ak ho chcete použiť napríklad na výrobu kvetináča alebo dekorácie do exteriéru, vždy odporúčame použiť tmeliaci záter. Ten hmotu pekne uzavrie a ochráni ju pred vplyvom vlhkosti aj počasia.



Overené našimi zákazníkmi
98 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 763+ recenzií - zobraziť všetko

Daniela
Pondelok, 18. Marec 2024

100%

Nakupuji zde opakovaně, jsem spokojená

Eva
Sobota, 16. Marec 2024

100%

Rychlost

Eva
Štvrtok, 14. Marec 2024

100%

Prodejna splněných přání