Ako zafarbiť Jesmonite?

Láka vás vyskúšať všetky možnosti, ktoré prináša nová liaca hmota Jesmonite? Tak to by ste určite mali vedieť viac o tom, ako môžete hmotu zafarbiť.

Ako zafarbiť Jesmonite?

Pondelok, 25. október 2021

Jesmonite AC100 je hmota, ktorá na prvý pohľad pripomína niečo medzi sadrou a betónom. Jej vlastná farba je biela, aj keď nie úplne žiarivo. Pomocou Jesmonite pigmentov ju však môžete zafarbiť na akýkoľvek odtieň sa vám zapáči!

Čím Jesmonite zafarbím?

Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať ako dobrý nápad využiť na zafarbenie Jesmonite pigmenty a atramenty, ktoré trebárs máte doma na farbenie krištáľovej živice, nie je to tak. Chemické zloženie živice a Jesmonite sa veľmi líši, a preto aj pigmenty reagujú odlišne. V skratke – nebudú tak výrazné, ako by ste si predstavovali.

Neopak, originálne pigmenty Jesmonite sú natoľko výrazné, že pri ich dávkovaní treba byť veľmi striedmy. Poučka radí, že pigmentu môžu byť do hmoty pridané maximálne 2 % celkového objemu, pretože potom už by bola ohrozená pevnosť finálneho výrobku. Ale úprimne – k takému množstvu sa nikdy ani nepriblížite. Na dosiahnutie pastelového odtieňa postačí jedna kvapka na objem bežného papierového téglika. Tri kvapky už zafarbia hmotu na sýtu farbu.

Prečo je na výber tak málo farieb?

Kúzlo spočíva v tom, že rovnako ako maliari môžu na palete z pár základných farieb namiešať nekonečné variácie, aj vy z 10 farieb Jesmonite pigmentu môžete vo svojom tégliku namiešať nekonečno odtieňov. Všetko tkvie len v pomere!

Ak chcete dosiahnuť opakovane rovnakú farbu, odporúčame si zaznamenávať, ako ste k nej došli. Na to potrebujete 2 základné údaje: množstvo hmoty, ktorú farbíte + počet kvapiek pigmentu (alebo pigmentov), ktorý ste pridali. Časom si tak môžete vytvoriť svoj vlastný vzorkovník. Stačí si len vždy odkvapkať malé množstvo zafarbenej hmoty, ktorú si nalepíte na kartón a pod ňu napíšete pomery.

Dostanem to, čo vidím?

Vždy treba počítať s tým, že pri tvrdnutí sa z výrobku odparuje voda a on tak mierne zosvetlie. To sa týka aj odtieňa, na ktorý chcete hmotu zafarbiť. Vždy teda počítajte s tým, že výsledok bude mierne svetlejší než odtieň, ktorý ste si namiešali v tégliku.

Na čo si dávať pozor?

Ak vo svojom výrobku chcete dosiahnuť vzor s jasnými okrajmi, nechajte vždy po nanesení danú farebnú vrstvu mierne zavädnúť a až potom pridajte farbu susednú. Vďaka tomu predídete možnému prelínaniu sa farieb. To by síce nebolo nejak veľké, pretože hmota schne naozaj rýchlo, ale istota je istota.

Jesmonite pigmenty sú vyrobené na organickom základe. To znamená, že nie sú odolné voči UV žiareniu. Preto neodporúčame farebné výrobky používať v exteriéri alebo ich vystavovať prílišnému slnečnému svetlu.

Súvisiace články

5 tipov na tvorenie vo fialovej farbe!

5 tipov na tvorenie vo fialovej farbe!

Vyskúšajte jeden z týchto 5 návodov na tvorenie vo fialovej farbe alebo vytvorte niečo podľa seba a zapojte sa do našej júlovej tvorivej výzvy!

Čítať viac

Korálky.sk sa mení na Manumi

Korálky.sk sa mení na Manumi

Čítať viac

Tipy na DIY darčeky pre nastávajúce maminy

Tipy na DIY darčeky pre nastávajúce maminy

Nechajte sa inšpirovať a vytvorte originálne DIY darčeky pre nastávajúcu maminu!

Čítať viac

Všetko skladom je ihneď na odoslanie
Výhodné spôsoby doručenia na Slovensko
České lokálne výrobky
Zvýhodnená cena väčších balení

Overené našimi zákazníkmi
98 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 512+ recenzií - zobraziť všetko

Overený zákazník
Štvrtok, 30. Jún 2022

100%

Velmi slusne som bola vybavena, vrlky vyber tovaru, vsetko som dostala. Velka spokojnost. Dslujem

+ Nemusim nikam chodit, tovar som dostala az ku dveram domu. Pohodlne, som spokojna. Dakujem

Overený zákazník
Štvrtok, 30. Jún 2022

100%

Dobrý výběr, rychle dodání. Hlavně super korálky v tubě a ne v sáčku. Za mě dobrý.

Overený zákazník
Streda, 29. Jún 2022

100%

Doporučuji