Všetko pre macramé

Jak na macramé

Základy a najčastejšie otázky

Macramé alebo drhanie je pradávna technika splietanie šnúr a povrázkov. Kombináciou rôznych druhov uzlov vznikajú zaujímavé geometrické vzory. Tie môžete aplikovať ako na dekorácie, tak na šperky. V súčasnej chvíli sú najpopulárnejším materiálom na tvorbu macramé šnúry z recyklovanej bavlny. Tento materiál dobre korešponduje s interiérmi ladenými do škandinávskeho alebo boho štýlu. Najobľúbenejšími výrobkami sú dekorácie na stenu, závesy na kvetináče alebo lampáše. Možností, čo z macramé šnúr vyrobiť, je ale nespočet. Inšpirujte sa v našom článku. Môžete si tiež prečítať náš článok, kde sme spísali všetky praktické informácie (nielen) do začiatkov macramé tvorenia.

Ako si vybrať priadzu?

Najzákladnejším delením je rozčesávacia a nerozčesávacia priadza podľa toho, či je možné jednotlivé vlákna od seba oddeliť a vytvoriť tak efekt strapcov alebo brmbolcov. Rozčesávaciu priadzu na našom e-shope ľahko spoznáte podľa ikonky hrebienka. Hrúbku priadze voľte v závislosti od efektu, ktorý chcete dosiahnuť.

Ako zistím, koľko priadze potrebujem?

Na začiatok je najlepšie vyberať si návody, ktoré spotrebu priadze uvádzajú. Veľmi totiž záleží na vzore, ktorý chcete vytvárať, na veľkosti výrobku a na hrúbke priadze, ktorú chcete použiť. Akonáhle udrhnete prvý výrobok, bude sa vám budúca spotreba odhadovať ľahšie.

Ako rozčesať priadzu?

Na rozčesávanie šnúr môžete použiť obyčajný hrebienok “všiváčik” alebo trebárs kefu na zvieraciu srsť. Je dôležité, aby zuby hrebeňa boli tenké a pevné. Pri rozčesávaní postupujte pomaly od konca šnúry. Ponáhľať sa nevypláca, vlákna by sa vám mohli zamotať.

Aké sú základné uzlíky?

Pripevňovací uzol alebo líščia slučka (anglicky Cow Hitch knot) vám pomôže pripevniť šnúru k materiálu, ktorý bude základom vášho macramé (napríklad tyčka). Plochý uzol (Square knot) vám vystačí na to, aby ste vyrobili základný vzor. Ak budete opakovať len jeho polovicu, vytvoríte špirálový vzor. Viac pre vás pripravujeme v našich návodoch.

Kam po inšpiráciu?

Výrobný postup macramé najľahšie pochopíte z videa. Stačí na Youtube zadať heslo “macramé” a potom si už len vybrať z ponúkaných návodov. Uzlíkovanie je jednoduché a bude vám stačiť sa na video pozerať, jazyku rozumieť nemusíte.

Všetko skladom je ihneď na odoslanie
Výhodné spôsoby doručenia na Slovensko
České lokálne výrobky
Zvýhodnená cena väčších balení

Overené našimi zákazníkmi
99 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 512+ recenzií - zobraziť všetko

Overený zákazník
Štvrtok, 19. Máj 2022

100%

rychlost a zboží na skladě.

Overený zákazník
Štvrtok, 19. Máj 2022

100%

Jako vždy, vše v naprostém pořádku. Zboží doručeno do dvou dnů. Kvalita zboží splnila očekávání. Nemám co vytknout

Overený zákazník
Utorok, 17. Máj 2022

100%

Velká nabídka produktů, dobré ceny, rychlé vyřízení objednávky.