Tipy na vianočné macramé dekorácie

Macramé vás veľmi baví. Vo všetkých podobách. Nástenné dekorácie, prestierania, svietniky aj závesy na kvetináče. Ale viete, že sa do macramé môže obliecť aj váš vianočný stromček? Ukážeme vám, že to ide aj bez obáv zo zamotaných prstov! Pozrite sa s nami na inšpiráciu na macramé vianočné dekorácie a ozdoby.

Tipy na vianočné macramé dekorácie

Piatok, 12. november 2021

Strapatý krúžok so zvončekom

Túto ozdobu zvládne vyrobiť aj úplný macramé začiatočník. Skvelé je, že ju môžete ľahko prispôsobiť svojmu dizajnu. Stačí vybrať inú farbu priadze a namiesto zvončeka použiť trebárs hviezdičku.

Materiál

Postup

 1. Na jeden krúžok budeme potrebovať cca 50 kusov 15 cm šnúrky. Efektívnejšie je si všetku potrebnú priadzu pripraviť ako prvú.
 2. Na celú ozdobu potrebujeme len jeden druh uzla – upevňovací, alebo inak povedané líščiu slučku. Šnúrku prehneme v polovici, obtočíme okolo dreveného krúžku a voľné konce pretiahneme vzniknutou slučkou. Pevne utiahneme.
 3. Tento postup opakujeme po obvode celého krúžku. Pozor si dávajte na to, aby ste vždy urobili slučku na tú istú stranu. Vo výsledku by zmenu smeru bolo vidieť.
 4. Nakoniec si pripravíme jednu šnúrku s dĺžkou 20 cm a upevníme ju rovnakým typom uzla, len “hore nohami” v porovnaní s ostatnými šnúrkami. Oba konce zviažeme a vďaka tomu získame očko na zavesenie ozdoby.
 5. Vezmeme si kefu alebo hrebeň a všetky šnúrky starostlivo rozčešeme. Potom ich môžeme zalakovať lakom na vlasy. Aby bola ozdoba pekne pravidelná, je lepšie strapce zastrihnúť do rovnakej dĺžky.
 6. A teraz už len vezmeme výsek v tvare zvončeka a nalepíme ho na spodnú stranu ozdoby.


Zvonček na dvere

Chcete si ozdobiť dvere, ale klasické vence vás už nebavia? Skúste tentokrát macramé ozdobu! Môže sa vám stať skvelým základom na ďalšie tvorenie, rovnako ako by to bolo v prípade venca.

Materiál

Postup

 1. Aj keď ide o väčší projekt, postup je úplne rovnaký ako v predchádzajúcom prípade. Len si treba pripraviť viac šnúrok, cca 200. Na väčšie projekty voľte hrubšiu, 5 mm priadzu – bude to potom ľahšie pribúdať.
 2. Tentokrát začneme od prostriedku. Ako prvé srdiečko zvonku jednoducho obmotajte metalickou priadzou, ktorú na oboch stranách upevníte lepidlom.
 3. Potom po celom obvode rámu pripevnite priadzu a môžete pridať jeden plochý uzol, aby bola konštrukcia zvonku masívnejšia. Potom rozčešte. Po rozčesaní môžeme zafixovať lakom na vlasy a zastrihnúť, aby boli strapce rovné.
 4. Teraz máte hotový zvončekový základ, ktorý môžete ďalej dekorovať. Ale nemusíte, parádu urobí aj sám osebe.

Vianočný škriatok

Vianočný škriatok s čapicou je milá dekorácia na Vianoce. Vyrobte si fúzatého škriatka, ktorý ozdobí vašu domácnosť behom zimných dní.

Materiál

Postup

 1. Pripravíme si dve šnúrky s dĺžkou 360 cm.
 2. Na uzlíkovanie čapice použijeme tzv. plochý uzol. Ľavý povrázok preložíme cez prostredný a zároveň pracovný povrázok. Pravou rukou prevlečieme pravý povrázok spodom smerom doľava pod skrížením vodiaceho povrázku slučkou pod ľavým povrázkom. Utiahneme. Takto pokračujeme do dĺžky vami požadovanej veľkosti čapice.
 3. Zo zvyšku dlhého povrázku prešijeme a ukončíme korálikom.
 4. Pomocou ihly prevlečieme rozčesávaciu priadzu a zauzlíkujeme. Dĺžku fúzov zvoľte podľa vášho vkusu.
 5. Fúzy rozčešeme a zastrihneme.


Jednoduchá ozdoba s dreveným detailom

Materiál

Postup

 1. Odstrihneme si povrázok s dĺžkou 80 cm.
 2. Šnúru prehneme napoly. Vzniknuté oko vedieme za drevom v smere zdola nahor. Oko otočíme dopredu okolo dreva. Oba konce okom na prednej strane prevlečieme zozadu a uzol utiahneme.
 3. Uzlíkujeme buď do polovice hryzadla alebo po celom obvode.
 4. Ukončíme korálikom a zauzlíme.


Macramé stromček

Jednoduché a originálne. Na výrobu tejto ozdoby stačí poznať len plochý uzol.

Materiál

Postup

 1. Nastriháme si dve šnúrky s dĺžkou 360 cm.
 2. Ľavý povrázok preložíme cez prostredný a zároveň pracovný povrázok. Pravou rukou prevlečieme pravý povrázok spodom smerom doľava pod skrížením vodiaceho povrázku slučkou pod ľavým povrázkom. Utiahneme. Takto pokračujeme do dĺžky vami požadovanej veľkosti stromčeka.
 3. Teraz poskladáme do tvaru stromčeka a pomocou ihly a zvyšných dlhých šnúr z uzlíkovania spojíme dokopy a ukončíme korálikmi.


Macramé na škorici

Vôňu škorice majú väčšinou všetci spojenú s jablkovou štrúdľou a Vianocami. Vyrobte si voňavú ozdobu na váš vianočný stromček či na vetvu vo váze.

Materiál

Postup

 1. Nastriháme si 2 povrázky dlhé 60 cm, ktoré rozmotáme. Pripravíme si 6 šnúrok a škoricu.
 2. Šnúru prehneme napoly. Vzniknuté oko vedieme za drevom v smere zdola nahor. Oko otočíme dopredu okolo dreva. Obidva konce okom na prednej strane prevlečieme zozadu a uzlík utiahneme.
 3. Teraz začneme uzlíkovať trojuholník pomocou plochého uzla. Ľavý povrázok preložíme cez prostredný a zároveň pracovný povrázok. Pravou rukou prevlečieme pravý povrázok spodom smerom doľava pod skrížením vodiaceho povrázku slučkou pod ľavým povrázkom. Utiahneme.
 4. Vodiacu šnúrku držíme pravou rukou vodorovne v smere nad viažúcimi šnúrami. Pri viazaní rebrových uzlov prechádza oporný povrázok vždy nad viažúcimi povrázkami.
 5. Povrázky zastrihneme, rozčešeme, zalakujeme a pomocou tavnej pištole prilepíme badián.

Súvisiace články

Tipy na vianočné ozdoby, které sa nerozbijú

Tipy na vianočné ozdoby, které sa nerozbijú

Ste zástancami krehkej krásy sklenených ozdôb? Tak ďalšie riadky nie sú pre vás. Sú pre všetkých, ktorých desí myšlienka, že z dna skrine vytiahnu škatule, v ktorých budú namiesto trblietavých ozdôb len črepiny. Pre všetkých rodičov všetečných detí, ktorí majú strach, že od stromčeka budú počuť namiesto kolied krik. A tiež pre všetkých, ktorí trávia Vianoce u svojej mačky.

Čítať viac

10 DIY darčekov, ktoré zaručene potešia

10 DIY darčekov, ktoré zaručene potešia

Nechajte sa inšpirovať k tvorbe 10 (nielen) vianočných darčekov, ktorá zaručene poteší a zvládne ich vyrobiť každý.

Čítať viac

5 tipov na vianočné darčeky, ktoré zvládne vyrobiť naozaj každý

5 tipov na vianočné darčeky, ktoré zvládne vyrobiť naozaj každý

Udalosti posledných dvoch rokov zmenili spôsob, ktorým väčšina z nás kupuje vianočné darčeky. Namiesto toho, aby sme behom celej jesene priebežne chodili po obchodoch a hľadali, čím by sme našim blízkym urobili radosť, teraz väčšinu vyriešime na pár klikov. Ale nie je to škoda?

Čítať viac

Všetko skladom je ihneď na odoslanie
Výhodné spôsoby doručenia na Slovensko
České lokálne výrobky
Zvýhodnená cena väčších balení

Overené našimi zákazníkmi
98 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 512+ recenzií - zobraziť všetko

Overený zákazník
Štvrtok, 30. Jún 2022

100%

Velmi slusne som bola vybavena, vrlky vyber tovaru, vsetko som dostala. Velka spokojnost. Dslujem

+ Nemusim nikam chodit, tovar som dostala az ku dveram domu. Pohodlne, som spokojna. Dakujem

Overený zákazník
Štvrtok, 30. Jún 2022

100%

Dobrý výběr, rychle dodání. Hlavně super korálky v tubě a ne v sáčku. Za mě dobrý.

Overený zákazník
Streda, 29. Jún 2022

100%

Doporučuji