Začíname s krištáľovou živicou

Ak sledujete šperkárske trendy, určite ste si všimli prívesky a prstene z odliatkov a ďalšie šperky, ktoré vyzerajú ako z krištáľu. Ak si chcete vytvoriť svoj, ste tu správne!
Začíname s krištáľovou živicou

Sobota, 30. máj 2020

S krištáľovou živicou ľahko vytvoríte desiatky unikátnych šperkov, ktoré budú nielen osobité, ale tiež veľmi šik. Možno ste prácu s ňou už kedysi dávno skúšali a nebolo to “ono”, alebo si na ne trúfate prvýkrát. Niet sa čoho báť, nech už je to akokoľvek, pripravili sme pre vás niekoľko článkov o tom, ako vám výrobu týchto šperkov uľahčiť, aby ste sa z nich mohli radovať od začiatku do konca.

Bezpečnostné a praktické pomôcky

Kým začneme, je potrebné zmieniť, že ide o chemickú a veľmi horľavú látku, a preto nesmieme podceňovať bezpečnostné pokyny. Všetky praktické pomôcky, ktoré budete na prácu so živicou potrebovať, nájdete v článku tu. (odkaz do článku Vše co budete potřebovat.

DSC04486 DSC04166 DSC04507 (1)

Aká živica je vhodná na môj šperk?

Existuje niekoľko rôznych druhov. Výber správnej živice závisí najmä od toho, aký druh šperku alebo dekorácií chcete vytvárať.

Krištáľová živica imitujúca sklo:

Praktické informácie:

Vo všeobecnosti je táto živica najviac tekutá, no napriek tomu v sebe vytvára najmenej bubliniek. Pri miešaní živice je však potrebné miešať skutočne pomaly a dlho, aby v hmote vzniklo čo najmenej vzduchových bubliniek. Ku správnym pomerom využiijte váhu a tégliky. Ak živicu zmiešate, nezabudnite špachtľu poriadne utrieť, než ju vložíte späť do zmesi, aby ste s ňou nevytvárali ďalšie bublinky. Tiež sa odporúča po zmiešaní oboch zložiek živice počkať 10-15 minút, kým s ňou začnete ďalej pracovať. Ak sa vám v živici aj napriek tomu pár bubliniek objaví, v tekutom stave ich môžete skúsiť prepichnúť špáradlom, alebo je možné použiť teplovzdušnú či flambovaciu pištoľ, alebo dokonca fén, a bublinky rýchlym pohybom prejsť horúcim vzduchom. POZOR – teplovzdušná pištoľ, ktorú budete používať na živicu v tekutom stave, by nemala mať viac ako 30 stupňov, pri vyššom ohreve je živica horľavá. Samozrejme je pri tom nutné dbať na vlastnú bezpečnosť. Živicu potom ideálne prikryte, aby ste ju zabezpečili proti mikročástečkám prachu. Z rovnakého dôvodu odporúčame tiež pripevniť si vlasy alebo si nasadiť čiapku. Pracujte v dobre vetranom priestore.

DSC05565

Pružná krištáľová živica:

Praktické informácie:

Na nanášanie tejto špeciálnej živice použite kvalitný štetec na akrylové nátery, ktorá nepúšťa toľko štetín. Pre maximálnu precíznosť sa však odporúča nanášať túto živicu pipetou a potom ju pomocou špáradla alebo špajle roztiahnuť do okrajov. Po zmiešaní dvoch zložiek živice ju nechajte 5 minúť odležať, kým s ňou začnete pracovať, aby ste zamedzili vytváraniu bubliniek. Ak sa vám aj tak v živici objavia vzduchové bublinky, je nutné počkať niekoľko minút po nanesení vrstvy na moment, kedy je živica už tuhá a nie tekutá, a potom pomocou teplovzdušnej pištole veľmi zľahka prejsť cez bublinky. POZOR – teplovzdušná pištoľ, ktorú budete používať na živicu v tekutom stave, by nemala mať viac ako 30 stupňov, pri vyššom ohreve je živica horľavá.

DSC05345 

Krištáľová živica na glazúrovanie: 

DSC02155
Vytvorte si pomocou tejto živice krásny náhrdelník s príveskom v tvare srdca.

Praktické informácie:

Tento druh živice má hustú konzistenciu, vďaka ktorej s ňou môžete vylievať akékoľvek lôžka bez toho, aby živica pretiekla. Je samozrejme potrebné živicu vylievať pomaly. Tiež je potrebné ju veľmi pomaly miešať. Po zmiešaní dvoch zložiek živice počkajte 5 minút, kým s ňou začnete pracovať, aby ste nevytvárali ďalšie zbytočné bublinky. Ak si aj napriek tomu po naliatí živice všimnete vzduchové bublinky, môžete cez vrstvu živice prejsť teplovzdušnou pištoľou. POZOR – teplovzdušná pištoľ, ktorú budete používať na živicu v tekutom stave, by nemala mať viac ako 30 stupňov, pri vyššom ohreve je živica horľavá. Na túto živicu sa neodporúča používať špáradlo, keďže rýchlejšie schne a špáradlom by ste vo vrstve mohli vytvoriť fliačiky. Behom procesu tvrdnutia je ideálne komponenty zaliate živicou zakryť plastovou škatuľkou, aby sa na povrch neprichytil poletujúci prach. 

Všeobecné odporúčania pre prácu s akoukoľvek živicou:

Screen Shot 2020-05-24 at 20

Čo všetko môžem zo živice vytvoriť?

Ako vždy, fantázii sa medze nekladú. Do živice môžete zalievať prakticky čokoľvek. Je pravdou, že každý šperk vyžaduje trošku iný postup a pozornosť, a preto sme vám chceli aj tu zjednodušiť prácu. Pozrite sa na praktického sprievodcu šperkami ako z krištáľu - 10 spôsobov využitia živice, a začnite vyrábať svoje šperky už dnes.

Súvisiace články

5 tipov na tvorenie vo fialovej farbe!

5 tipov na tvorenie vo fialovej farbe!

Vyskúšajte jeden z týchto 5 návodov na tvorenie vo fialovej farbe alebo vytvorte niečo podľa seba a zapojte sa do našej júlovej tvorivej výzvy!

Čítať viac

Korálky.sk sa mení na Manumi

Korálky.sk sa mení na Manumi

Čítať viac

Tipy na DIY darčeky pre nastávajúce maminy

Tipy na DIY darčeky pre nastávajúce maminy

Nechajte sa inšpirovať a vytvorte originálne DIY darčeky pre nastávajúcu maminu!

Čítať viac

Všetko skladom je ihneď na odoslanie
Výhodné spôsoby doručenia na Slovensko
České lokálne výrobky
Zvýhodnená cena väčších balení

Overené našimi zákazníkmi
98 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 512+ recenzií - zobraziť všetko

Overený zákazník
Štvrtok, 30. Jún 2022

100%

Velmi slusne som bola vybavena, vrlky vyber tovaru, vsetko som dostala. Velka spokojnost. Dslujem

+ Nemusim nikam chodit, tovar som dostala az ku dveram domu. Pohodlne, som spokojna. Dakujem

Overený zákazník
Štvrtok, 30. Jún 2022

100%

Dobrý výběr, rychle dodání. Hlavně super korálky v tubě a ne v sáčku. Za mě dobrý.

Overený zákazník
Streda, 29. Jún 2022

100%

Doporučuji