Vyznajte sa v symboloch

Náramky z minerálnych korálikov sú hojne dopĺňané korálikmi a príveskami s motívmi. Ich symbolika nám ale nemusí vždy byť úplne jasná. Zistite viac o znakoch, ktorými zdobíte svoje zápästia.
Vyznajte sa v symboloch

Streda, 9. október 2019

Óm

Symbol Óm (alebo tiež Aum) znázorňuje posvätnú slabiku, ktorou začínajú mnohé hinduistické texty a mantry. Okrem hinduizmu sa využíva tiež v budhizme, džinizme a sikhizme.

39108

Óm symbolizuje absolútno a zjednotenie všetkých múdrostí minulosti, súčasnosti aj budúcnosti / zrodenia, života a smrti.

 

Pre budhistov Óm súvisí s prežitkami z meditácie ako symbol transformácie kozmických síl. Hinduisti si v tantrickom učení vysvetľujú Óm ako ženskú tvorivú silu.

 

Môžete sa dočítať aj detailné informácie o význame jednotlivých prvkov symbolu.

 

Symbol Óm pre svoj náramok si môžete vybrať hneď v niekoľkých variantoch.59181

V našej Inšpiračnej galérii nájdete hneď niekoľko návodov s motívom symbolu Óm.


Budha

Budha pre nás v západnom svete reprezentuje jeden zo základných symbolov ázijskej kultúry. Poznáme ho buď v podobe pokojného meditujúceho muža, alebo naopak veselého brucháča.39114

 

Budha ale nie je meno. Je to označenie, ktoré znamená “prebudený” alebo “osvietený”. Osvietený je ten človek, ktorý dosiahol nirvánu stav, keď sa odpútal od nevedomosti, hnevu a chtivosti, a tým sa mu podarilo odpútať od kolobehu znovuzrodenia. Často ale pod pojmom Budha rozumieme muža menom Siddhártha Gautama, ktorý sa narodil v roku 623 p.n.l. v Nepále.

 

Budhizmus má v dnešnej dobe mnoho škôl a jeho vplyv sa prelína aj do ďalších náboženstiev a filozofických smerov. Je to náboženstvo, ktoré nie je založené na dogmách. Zdôrazňuje dôveru v seba samých a zároveň toleranciu k názorom iných.

 

59185

 

Inšpirujte sa návodom na náramok zo semienok bodhi alebo náramok z tyrkysového regalitu a rudrakshe.


Lotos

Lotosový kvet je jedným z tzv. ôsmich šťastných symbolov využívaných v tibetskom budhizme. Podľa mýtov bol prvým kvetom, ktorý sa na svete objavil. Symbolizuje cestu života, ktorá vedie k osvieteniu. Pretože lotoso39122vý kvet sa krásny a čistý hojdá na vodnej hladine, ale jeho korene sú hlboko v bahne, býva pripodobňovaný k čistote (kvet), ktorá sa dosiahne vďaka učeniu (stonka) a povzneseniu sa nad materializmus (bahno). Prekonal prekážky a navzdory svojmu pôvodu sa stal krásnym.

 

Symbolika lotosu sa viaže aj k ďalšej z jeho prirodzeností lotos v noci “spí” a kvet sa uzatvára. Otvára sa opäť až s východom slnka. To symbolizuje večný kolobeh života a smrti.

 

Vlastný význam potom majú jednotlivé farby lotosových kvetov, ale aj počet okvetných lístkov, s ktorými je vyobrazovaný.

 

59187

Kája má na sebe náhrdelník s lotosom a zlomkami ruženínu. Skúste ho vyrobiť aj vy!


Slon

Slon je jedným z najstarších 39118symbolov ázijskej kultúry. Reprezentuje vernosť, múdrosť, silu, ale tiež schopnosť dožiť sa veľmi vysokého veku. Slony sú veľmi inteligentné zvieratá so skvelou pamäťou. Preto sa používa príslovie má pamäť ako slon.

 

Uctievanie slonov sa premietlo napríklad v hinduizme boh šťastia a úspechu Ganéš je vyobrazovaný so sloňou hlavou.

 

Slon môže byť zobrazovaný v dvoch podobách. Vztýčený chobot znamená dobré správy, nové príležitosti a šťastie. Chobot dole potom v sebe nesie dlhovekosť.

 

 

59180

Navlečte si náramok z korálikov rudraksha a zlatého živca podľa návodu v Inšpiračnej galérii.


Podkova39119

Podkova je vnímaná ako symbol šťastia. Má vraj moc odháňať zlých duchov a čarodejnice. Jej tvar pripomína kôš hojnosti. Preto by mala byť podkova umiestňovaná do tvaru písmena U, aby sa z nej hojnosť nevysypala.

 

Symbolika môže súvisieť aj s tým, že kôň je v mnohých kultúrach považovaný za šťastné zviera. Predovšetkým kvôli tomu, čím všetkým mohol človeku slúžiť ako dopravný prostriedok, na prácu aj pre radosť.

 

 

59183

 

Náramok pre šťastie môžete darovať trebárs svojej najlepšej kamarátke.


Hamsa - ruka Fátimy39121

Fátimina ruka je symbolom ženskej sily, prináša šťastie a dobré zdravie. Dodáva sebavedomie a zbavuje strachu. Nosí sa tiež ako obrana pred negatívnou energiou.

 

Je populárna ako na strednom východe, tak aj v Indii. Svoj pôvod však má až v starovekej Mezopotámii.

 

Symbol býva využívaný buď vo forme šperku, ako výšivka alebo ako dekorácia na stene. Dlaň pravej ruky symbolizuje ochranu. Oko potom ako symbol božskej prozreteľnosti a intuície chráni pred uhrančivým pohľadom.

59179

 

 


Strom života39117

Strom života je univerzálnym symbolom, ktorý prestupuje mnohými duchovnými tradíciami naprieč celým svetom. Symbolizuje život samotný, keď vetvy smerujú k nebu (emócie) a korene zväzujú s matkou zemou (fyzické telo). Strom je symbolom lásky, múdrosti, znovuzrodenia, sily, priateľstva a vykúpenia.

 

Často býva na základe jeho podoby v ročných obdobiach využívaný ako pripodobnenie fáz ľudského života.

 

 

59188

 

Strom života je jedným z vašich najobľúbenejších symbolov. Vyrobte si aj vy svoj šperk.


Holubica39110

Holubice symbolizujú lásku, mier a harmóniu. Objavujú sa ako v kresťanstve, tak v judaizme.

 

V modernom poňatí je holubica chápaná ako posol mieru (až pacifizmu) a je často využívaná v politickom kontexte. S holubicami sa ale stretávame ako so symbolmi lásky preto sa využívajú v rámci svadobných motívov.

 

 

59182

 

Veľká hádka? Skúste na uzmierenie priniesť vlastnoručne vyrobený darček. Trebárs náramok s holubičkou.


Znak mieru39120

Znak mieru je historicky najmladším symbolom. Vznikol v roku 1958 pri príležitosti protestov proti jadrovému zbrojeniu. Jeho autor Gerald Holtom vychádzal z vlajkovej abecedy a znak je kombináciou pozícií rúk reprezentujúcich písmená N a D. Tie boli skratkou pre “nuclear disarmament”, teda jadrové odzbrojenie.

 

Znak bol hojne využívaný v 60. a 70. rokoch stúpencami hnutia Hippies. Od tej doby sa stal súčasťou modernej popkultúry a “privlastnili” si ho mnohé hnutia aj komerčné spoločnosti.

 

59186

Hippie štýl je stále in. Doplňte svoj festivalový look alebo sa prichystajte na kostýmový večierok s naším návodom.

 


Boží oko neboli nazar

Modro-biele božie oko je jedným z najznámejších talizmanov z našich ciest, najmä ak sa vydávame do Turecka alebo do Grécka. Amulet je obľúbený ako dekorácia do domácnosti, ale používa sa tiež ako ochranca na cestách, a preto sa s ním často môžeme stretnúť ako s komponentom na náhrdelníku, náramku alebo na kľúčenke. Vďaka svojej silnej ochrannej schopnosti sa tiež používa ako “ruženec” na detské kočíky. Legenda vraví, že božie oko dokáže odvrátiť akúkoľvek negatívnu silu späť odkiaľ prišla.

Nazar nemusí byť nutne modro-biely, často sa ním myslí len komponent v tvare oka v akomkoľvek prevedení.

 

Vďaka novým komponentom OmegaCast si ľahko vytvoríte svoj nazar amulet trebárs ako náramok.


Sugar skull

Mexické "cukrové lebky" majú svoj pôvod v tamojšej obdobe dušičiek. Dia de los Muertos sa oslavuje v Mexiku a južných štátoch USA 31. októbra. Navzdory tématu ide o radostnú slávnosť.

 

V dávnych dobách Aztékovia verili v kolobeh života a uctievali smrť a znovuzrodenie. Počas dní osláv sa však smeli duše vracať na návštevu do39109 svojich “pôvodných” svetov. Súčasná podoba sviatku je kombináciou prastarých rituálov a kresťanských zvykov.

 

Skôr využívané pravé lebky sú dnes nahradené lebkami cukrovými. Keďže majú ale stále reprezentovať konkrétneho mŕtveho, mávajú často na čele meno. Behom osláv je potom cukrovinka pokladaná na náhrobok ako dar zosnulému. Rodina verí, že im jeho spokojná duša potom poskytne ochranu.

 

Navzdory nášmu chápaniu mexické lebky vôbec nie sú morbídne. Naopak, sú symbolom radosti a všetkého, čo mal zosnulý rád. Zdobia sa rôznymi ornamentmi, farbami, trblietkami a ďalšími komponentmi. Vďaka tomu sú vždy jedinečné, tak ako boli ľudia, ktorým sú venované.

 

59184

 

Mexická podoba dušičiek má svojich priaznivcov aj na Slovensku. Ozdobte sa na túto príležitosť aj vy!

Súvisiace články

Luxusný prívesok SWAROVSKI ako darček

Luxusný prívesok SWAROVSKI ako darček

Len do rozdania zásob máte možnosť získať kúsok z luxusného pokladu plného SWAROVSKI príveskov, ktorý našiel pán Korálik v našom sklade!

Čítať viac

5 tipov na tvorenie v bielej farbe!

5 tipov na tvorenie v bielej farbe!

Vyskúšajte jeden z týchto 5 návodov na tvorenie v bielej farbe alebo vytvorte niečo podľa seba a zapojte sa do našej januárovej výzvy!

Čítať viac

Výzva od Korálok 2021

Výzva od Korálok 2021

Poďte sa spolu s nami obzrieť za minulým rokom a 10 súťažnými výzvami od Korálok! >>>

Čítať viac

Všetko skladom je ihneď na odoslanie
Výhodné spôsoby doručenia na Slovensko
České lokálne výrobky
Zvýhodnená cena väčších balení

Overené našimi zákazníkmi
99 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 512+ recenzií - zobraziť všetko

Overený zákazník
Štvrtok, 27. Január 2022

100%

Rychlost, spolehlivost. Zboží bylo dobře zabalené

Overený zákazník
Štvrtok, 27. Január 2022

100%

Na koralky.cz nakupuju už čtyři roky, vždy mi přišlo co jsem si objednala. Kvalita minerálních korálků je skvělá. Vyzkoušela jsem mnoho jiných obchodů s korálky, ale některé korálky mi přišli v…

+ Krásná kvalita korálků.

+Obchod mám již dlouhodobě vyzkoušený a vždy se k němu ráda vrátím.

- Bohužel cenově je dražší než ostatní obchody s korálky.

Overený zákazník
Streda, 26. Január 2022

100%

Lze koupit jednotlive mineralni koralky, kdyz vam staci 3 ks, nemusite kupovat celou pul snuru. Koralky jsou ve velmi slusne kvalite na koralky.