Všetko, čo budete potrebovať na prácu s krištáľovou živicou

Konečne ste sa rozhodli začať tvoriť šperky z krištáľovej živice, ale je vám jasné, že živica samotná na to nestačí. Pozrite sa, čo ďalšie by vám nemalo chýbať.
Všetko, čo budete potrebovať na prácu s krištáľovou živicou

Sobota, 30. máj 2020

Prstene, ktoré vyzerajú ako lízanky, prívesky so zaliatou fotografiou alebo laminované kľúčenky. So živicou môžete vytvárať desiatky krásnych šperkov, stačí sa pozrieť na 10 spôsobov využitia živice. Kým sa pustíte do práce, pozrite sa s nami na praktické informácie, ktoré zjednoduchšia váš kreatívny proces a načrtnú vám ďalšie možnosti, ktoré z vášho šperku urobia unikátny doplnok.

Bezpečnostné pomôcky, ktoré budete 100% potrebovať

Do práce sa pustite až v momente, keď máte nasadené rúško, ochranné rukavice a prípadne aj ochranné okuliare. Keďže živica pri práci vypúšťa arómu, ktorá môže dráždiť sliznice, odporúčame pracovať v miestnosti s dobrou cirkuláciou vzduchu, a to čo najkratšiu možnú dobu.

Ďalšie všeobecné bezpečnostné pokyny pre prácu so živicou

Praktické pomôcky, ktoré vám môžu uľahčiť prácu

Praktické pomôcky, bez ktorých sa nezaobídete

Silikónová podložka

Silikónová podložka je dôležitá predovšetkým na to, aby ste mohli svoje šperky vyliate živicou odložiť na zatvrdnutie a mali istotu, že vám živica nikam nestečie, alebo že svoj šperk nepoškodíte tým, že ho zle položíte na pracovnú plochu. Vďaka špeciálnym drážkam a ryhám na prstienky môžete svoje komponenty na podložku odložiť na zatvrdnutie a potom ich ľahko sňať. Nepriľnavý povrch zaistí, že na ňu môžete vylievať napríklad pružnú krištáľovú živicu a vytvárať z nej tak tenké pásiky, ktoré následne použijete na výrobu obalov na zošity, alebo na ohybné náramky. Naspodku podložky nájdete tiež formu na gombíky, šípky a ďalšie geometrické tvary, do ktorých môžete vylievať živicu imitujúcu sklo.

DSC04486

Silikónová pasta na výrobu foriem

Dvojzložková hmota na báze silikónu je veľmi praktickou pomôckou, ak chcete vytvoriť odliatky zo živice imitujúcej sklo a alebo dokonca na šperky z FIMO hmoty. Obe pasty stačí namiešať, vytvoriť z nich guľôčku a do nej potom vtlačiť predmet s požadovaným tvarom, ktorý chcete vylievať krištáľovou živicou. Ak máte citlivú pokožku, odporúčame už v priebehu tohto procesu používať bezlatexové rukavice. Všeobecne ale tieto hmoty nie sú pre pokožku dráždivé.

Práca so silikónovou pastou je jednoduchá

DSC04170 (1)

Separátor do silikónových hmôt

Separátory vám významne uľahčia prácu pri vyberaní šperku z formičiek. Sú vytvorené na báze vosku, a preto utvoria klzký povrch medzi silikónovou formou a živicou. Po zatvrdnutí je tak omnoho jednoduchšie objekt vybrať, čím sa predlžuje aj životnosť vašej silikónovej formy. Separátor použite v momente, keď silikónová forma stvrdla, tesne predtým, než do nej nalejete krištáľovú živicu.

Pomôcky, ktoré váš šperk skrášlia

Špeciálne farbivá

Silne koncentrované farbivá dodajú bezfarebnej živici nádych farby, zatiaľ čo zostane stále transparentná. Vďaka farbivám však môže omnoho viac vyniknúť predmet, ktorý do živice vylievate. Farby totiž so živicou nemusíte len miešať, ale môžete ich do živice zapúšťať a vytvoriť tak nádherné prechody. Keďže sú farbivá veľmi koncentrované, vystačia vám na veľmi dlho. Napríklad naše špeciálne farbivá vystačia na 4-8g živice. Záleží samozrejme na tom, ako veľmi intenzívnu farbu chcete.

DSC04517

Trblietky

Okrem zalievania rôznych predmetov a korálikov môžete živicu ozdobiť aj trblietkami. Len je potrebné dávať pozor na použité množstvo, a preto je lepšie s nimi pracovať pomaly. Trblietky buď môžete najskôr pomocou lepidla vlepiť na dno lôžka a potom ich zaliať, alebo lôžko najskôr zaliať a potom pridať trblietky a následne znovu zaliať. Najľahší postup je zamiešať ich do živice a nechať spoločne vytvrdnúť.

DSC04149

Perleťové púdre

Perleťové púdre sú farebné práškové pigmenty, ktoré tiež môžete použiť na farbenie živice. Sú menej transparentné než farbivá a živici dodajú krásny púdrový nádych s perleťovým efektom. Najčastejšie sa miešajú rovno do živice. Ak by ste totiž chceli púdre nasypať až na živicu, mohli by vám vzniknúť nežiadúce hrudky. Vyhnúť sa tomu dá tak, že si púder rozpustíte v troche zmesi zo živice a s tou potom pracujete ďalej.

Dúfame, že prečítanie tohto článku vám objasnilo niekoľko záhad týkajúcich sa práce so živicou a vy sa teraz môžete s chuťou pustiť do práce. Ak by ste si neboli istí, aká živica je pre vás tá pravá, pozrite sa na článok Začíname s krištáľovou živicou.

Súvisiace články

5 tipov na tvorenie vo fialovej farbe!

5 tipov na tvorenie vo fialovej farbe!

Vyskúšajte jeden z týchto 5 návodov na tvorenie vo fialovej farbe alebo vytvorte niečo podľa seba a zapojte sa do našej júlovej tvorivej výzvy!

Čítať viac

Korálky.sk sa mení na Manumi

Korálky.sk sa mení na Manumi

Čítať viac

Tipy na DIY darčeky pre nastávajúce maminy

Tipy na DIY darčeky pre nastávajúce maminy

Nechajte sa inšpirovať a vytvorte originálne DIY darčeky pre nastávajúcu maminu!

Čítať viac

Všetko skladom je ihneď na odoslanie
Výhodné spôsoby doručenia na Slovensko
České lokálne výrobky
Zvýhodnená cena väčších balení

Overené našimi zákazníkmi
98 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 512+ recenzií - zobraziť všetko

Overený zákazník
Utorok, 5. Júl 2022

100%

Jeden den jsem objednala a druhý den jsem si objednávku vyzvedla v obchodě! Maximální spokojenost, doporučuji!

Overený zákazník
Štvrtok, 30. Jún 2022

100%

Velmi slusne som bola vybavena, vrlky vyber tovaru, vsetko som dostala. Velka spokojnost. Dslujem

+ Nemusim nikam chodit, tovar som dostala az ku dveram domu. Pohodlne, som spokojna. Dakujem

Overený zákazník
Štvrtok, 30. Jún 2022

100%

Dobrý výběr, rychle dodání. Hlavně super korálky v tubě a ne v sáčku. Za mě dobrý.