Striebro 925 a jeho značenie

Často sa nás pýtate, prečo na sebe ten malinký strieborný komponent, ktorý ste si u nás zakúpili, nemá vyrazené číslo 925. Je to teda vôbec strieborné? Kúpil som si to, čo som chcel? Čo znamená rýdzosť 925/1000 a čo je to punc? Aby sme vám, našim zákazníkom, situáciu objasnili, pripravili sme pre vás tento článok.
Striebro 925 a jeho značenie

Nedeľu, 1. september 2019

Striebro

Striebro a zlato sú ušľachtilé kovy, ktoré vynikajú svojimi vlastnosťami, ako sú ľahké spracovanie, vysoký lesk a trvanlivosť. Tieto prednosti ich predurčili na výrobu šperkov.

Samotné striebro je pomerne mäkké a náchylné na tmavnutie pri styku s ľudským potom a sírou v atmosfére, ktorá sa do ovzdušia dostáva napríklad pri spaľovaní uhlia. Pre zamedzenie tmavnutia sa striebro zlieva s inými kovmi, ktoré zlepšujú nielen jeho mechanické, ale tiež vzhľadové vlastnosti. Klenotnícke zliatiny striebra sú tvrdšie, pevnejšie a obsahujú cez 90 % rýdzeho striebra, ktoré je doplnené väčšinou meďou. Aj napriek všetkému úsiliu a šetrnej starostlivosti sa šperky pri bežnom nosení zašpinia, stmavnú a stratia svoj lesk. Nežiaduceho zašednutia a stmavnutia šperku sa však môžete ľahko zbaviť jeho vyčistením pomocou špeciálnych čističov na striebro.

Ak však chcete častému čisteniu svojich šperkov predísť, môžete si zakúpiť strieborné šperky či komponenty so špeciálnou povrchovou úpravou. Na výber máte z komponentov rhodiovaných alebo pozlátených 24-karátovým zlatom. Rhodiované a pozlátené komponenty majú vyšší lesk, stálejšiu farbu a sú vhodné aj pre alergikov so zvýšenou citlivosťou na striebro. Tieto špeciálne povrchové úpravy ponúkame pri najžiadanejších typoch komponentov, ako sú náušnicové háčiky, náušnicové puzety a ozdobné šlupne.

Strieborné pozlátené háčiky na náušnice Strieborné pozlátené a rhodiované šlupne Strieborné rhodiované háčiky na náušnice pre SWAROVSKI

Puncový zákon

Puncovanie šperkov a komponentov z drahých kovov upravuje v Českej republike puncový zákon č. 539/1992 Z.z. a na Slovensku zákon č. 94/2013 Z.z.. Pre prehľadnosť sme pre vás vybrali najdôležitejšie časti zo zákonov.

Rýdzosť označuje obsah čistého drahého kovu v zliatine, z ktorej je daný komponent či šperk vyrobený. Rýdzosť sa vždy vyjadruje v tisícinách (1/1000). Obsah rýdzeho striebra alebo zlata v šperku, komponente či retiazke udáva tzv. rýdzostná značka.

Najčastejšie sa môžete stretnúť so striebrom s rýdzosťou 925/1000, ktoré môžete poznať tiež pod názvom sterlingové striebro. Táto klenotnícka zliatina obsahuje 92,5 % rýdzeho striebra a zvyšných 7,5 % obsahu tvorí najčastejšie meď.

Strieborné zapínanie s vyrazenou rýdzostnou značkou 925 Strieborná retiazka s vyrazenou rýdzostnou značkou 925 Strieborný mechanický náušnicové háčik s vyrazenou rýdzostnou značkou 925

Rýdzosť zlata sa oproti striebru udáva prevažne v karátoch. Zákon však karáty prevádza a uvádza ich v tisícinách, rovnako ako pri striebre. Čisté 24-karátové zlato neobsahuje žiadne prímesi a jeho rýdzosť je definovaná ako 999/1000. Používa sa okrem iného aj na pokovovanie strieborných komponentov, ktoré následne funguje ako ochranný film proti nežiaducemu tmavnutiu strieborného kovu.

Puncovanie

Punc informuje zákazníka o pravosti a rýdzosti šperku či komponentov. Polotovary a hotové klenotnícke, zlatnícke aj striebornícke výrobky sa označujú špeciálnymi značkami, ktoré sa nazývajú puncy. Samotné označovanie sa vykonáva razením alebo laserom a celému tomuto procesu sa hovorí puncovanie.

České štátne puncovné značkySlovenské puncovné značky

Typy českých puncov

Typy slovenských puncov

V Českej republike musí byť povinne označený puncom zlatý tovar ťažší než 0,52 gramu a strieborný tovar, ktorý váži viac ako 3,49 gramu, zatiaľ čo na Slovensku musí byť označený tovar, ktorého hmotnosť jedného kusa presahuje 0,5 gramu pri výrobkoch zo zlata a 2,0 gramu pri výrobkoch zo striebra. Ľahšie komponenty či šperky spadajú do kategórie podlimitného tovaru. Ten by však mal byť označený aspoň rýdzostnou značkou. Výnimku potom tvoria drobné komponenty, kde nie je značenie rýdzostnou značkou z technologických dôvodov možné. Našou snahou je označovať touto značkou čo najväčšie množstvo predávaných strieborných komponentov, ak to ich charakter technologicky umožňuje.

potvrdenie puncového úradu o registrácii činnosti

Súvisiace články

Luxusný prívesok SWAROVSKI ako darček

Luxusný prívesok SWAROVSKI ako darček

Len do rozdania zásob máte možnosť získať kúsok z luxusného pokladu plného SWAROVSKI príveskov, ktorý našiel pán Korálik v našom sklade!

Čítať viac

5 tipov na tvorenie v bielej farbe!

5 tipov na tvorenie v bielej farbe!

Vyskúšajte jeden z týchto 5 návodov na tvorenie v bielej farbe alebo vytvorte niečo podľa seba a zapojte sa do našej januárovej výzvy!

Čítať viac

Výzva od Korálok 2021

Výzva od Korálok 2021

Poďte sa spolu s nami obzrieť za minulým rokom a 10 súťažnými výzvami od Korálok! >>>

Čítať viac

Všetko skladom je ihneď na odoslanie
Výhodné spôsoby doručenia na Slovensko
České lokálne výrobky
Zvýhodnená cena väčších balení

Overené našimi zákazníkmi
99 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 444+ recenzií - zobraziť všetko

Overený zákazník
Štvrtok, 20. Január 2022

100%

Obchod Korálki mi vyhovuje nabídkou a rychlostí dodání zboží.

Overený zákazník
Štvrtok, 20. Január 2022

100%

velmi rychlé vyřízení

Overený zákazník
Štvrtok, 20. Január 2022

100%

jako vždy jsem spokojená