Rozprávkové Vianoce: Swardulienka a sedem trpaslíkov

Na druhý adventný víkend sme pre vás pripravili akciu – 10% zľavu na všetky SWAROVSKI Elements. Zároveň môžete opäť súťažiť, tentokrát vám prinášame rozprávku o Swardulienke a 7 trpaslíkoch. Vymyslite originálny koniec rozprávky a vyhrajte až 20 €.
Rozprávkové Vianoce: Swardulienka a sedem trpaslíkov

Piatok, 4. december 2020

Milé korálkárky, milí korálkári,

kým začneme s rozprávaním súťažnej rozprávky, pripravili sme pre vás tematickú akciu – 10% zľavu na celý sortiment SWAROVSKI.

Akcia platí len od 4. 12. do 6. 12. 2020, tak neváhajte a nakupujte!
Zľava sa vzťahuje len na základné balenia produktov, nie na zvýhodnené, už zlacnené balenia.
Cena pri produktoch je uvedená už po zľave, takže nemusíte nič prepočítavať a môžete s radosťou nakupovať.


Tak a teraz už zvoníme na korálikový zvonček a presúvame sa do rozprávky:

 

Za Rubínovými horami a za Amazonitovou riekou žila v bohatom kráľovstve Swardulienka so svojím oteckom – kráľom. Jej mamička zomrela onedlho po tom, čo sa Swardulienka narodila, a otecko si našiel novú ženu. Tá sa stala kráľovnou a Swardulienkinou macochou. Nová kráľovná bola krásna a celé kráľovstvo jej krásu ospevovalo. K Swardulienke sa ale nesprávala vôbec pekne. Bola zahľadená sama do seba, 3 hodiny denne (ráno aj večer) strávila len tým, že sa pozerala do kúzelného zrkadla a upravovala sa. Vždy na konci dňa sa ho spýtala, kto je na svete najkrajší. Zrkadlo vždy odpovedalo: “Ty, ty, kráľovná, si najkrajšia na svete.”

 

Postupom času sa svojím namysleným správaním kráľovná sprotivila ľudu aj Swardulienkinmu otcovi. Ten začal častejšie chodiť na lov a výpravy mimo mesta a neskôr aj mimo kráľovstva a nechával Swardulienku v zámku samú s jej macochou. Swardulienka rástla a čo čert nechcel, stávala sa z nej prekrásna princezná.

 

Rada sa obliekala do krásnych šiat a zdobila sa najkrajšími šperkami, ktoré jej otecko kupoval v rôznych galériách po celom svete, vrátane tej najslávnejšej Inšpiračnej galérie. Záľubu v nich zdedila po svojej mamičke. Koniec koncov, tá ju podľa svojej záľuby pomenovala. Na najslávnejších trhoch kupoval otecko Swardulienke nielen celé šperky, ale aj koráliky, z ktorých si potom šperky sama tvorila. Do svojich havraních vlasov si zaplietala koráliky a kryštále, ktoré sa trblietali do diaľky. Každé dievča v kráľovstve chcelo vyzerať aspoň trochu ako Swardulienka. Postupne prichádzali prví nápadníci, ktorí žiadali o jej ruku.

 

To bolo jej macoche skutočne nepríjemné, pretože sama strácala zo svojej krásy a zďaleka nebola tak obľúbená ako práve Swardulienka. Ale zakaždým sa večer uistila, že je stále najkrajšou, a to ju upokojovalo. No jedného dňa aj zrkadlo zmenilo názor a za najkrajšiu v celom kráľovstve označilo Swardulienku. Macocha sa rozhnevala a okamžite vydala rozkaz, aby Swardulienku jej sluhovia odviedli do lesa a tam ju zabili.

 

Princezná ale bola vždy na všetkých dobrá a nikto jej nechcel ublížiť. Sluhovia sa zľutovali a o macochinom pláne jej povedali. Swardulienka sa rozplakala. Otecko bol zase na cestách, tak sa nemohla vrátiť ani k nemu a požiadať ho o pomoc. Vydala sa teda na cestu lesom, pretože sa späť so sluhami vrátiť nemohla. Po ich návrate bola macocha spokojná, pretože zrkadlo zase začalo hovoriť, že je najkrajšou na svete.

 

Swardulienka išla celý deň a celú noc, až uvidela na jednej čistinke krásnu chalúpku. Bola iná, než aké Swardulienka poznala z kráľovského mesta. Bola taká maličká a farebná. Pretože bola Swardulienka už poriadne unavená z cesty a vyzeralo to, že bude čo nevidieť pršať, rozhodla sa, že sa schová na priedomí chalúpky. Keď prišla bližšie, zistila, že dvere sú pootvorené, a nakukla dnu. Na stole uvidela sedem tanierikov a na každom z nich porciu jedla. A Swardulienka bola tak veľmi hladná...

 

Neodolala a vkročila do chalúpky. Z každého zo siedmich tanierikov kúsoček ochutnala. Swardulienka chcela hneď zas vyjsť, ale vtom si všimla ustlanú postieľku s nadýchanou perinou. „Veď keď sa tu na pár chvíľok natiahnem, tak to nebude také zlé,“ pomyslela si a vydala sa k postieľke. Lenže postieľka bola príliš krátka, tak skúsila vedľajšiu a potom zase vedľajšiu, až vyskúšala všetky a na tej poslednej zaspala.

 

Pár hodín na to sa domov vrátili trpaslíci, ktorým domček patril. Zarazili sa hneď pri vstupných dverách, pretože boli otvorené, ale Štrasík sa priznal, že ich zabudol zamknúť, keď odchádzali. Zaťukali si na čelá, niečo zamrmlali popod fúzy a vpochodovali dovnútra.

 

Keď ale našli na svojich tanierikoch jedlo, z ktorého bolo po kúsku odjedené, začalo im to byť podozrivé. V tú chvíľu Strapček zvolal: „V mojej postieľke niekto ležal!“ A všetci trpaslíci sa rozutekali ku svojim postieľkam. A potom v jednej z nich našli spiacu Swardulienku.

 

Pretože bola taká krásna a nechceli ju budiť, vylosovali si, že jeden z trpaslíkov bude spať v noci na zemi v kuchyni. Tomu sa síce potom už tak krásna nezdala :-), ale do rána to vydržal...

 

Keď sa Swardulienka ráno prebudila, v prvej chvíli sa zľakla a potom sa zahanbila, že takto niekomu vliezla do domčeka. Trpaslíci jej ale pripravili raňajky a teplý čaj a začali sa vypytovať, čo sa stalo. Swardulienka im vyrozprávala všetko o svojej macoche a o tom, ako ju vyhnala z kráľovstva. Slzičky sa jej rinuli z očí a trpaslíkom bolo úbohej Swardulienky ľúto. Ponúkli jej, že u nich môže zostať, ak im bude ustieľať postieľky, upratovať a variť. Pretože aj tak nemala kam ísť, ponuku prijala a spoločne s novými trpasličími priateľmi začala bývať v domčeku. Trpaslíci jej stĺkli z dreva vlastnú postieľku, čo ocenil hlavne ten jeden neborák, ktorý do tej doby spával na zemi.

 

Cez deň chodili trpaslíci pracovať do neďalekých sklární, odkiaľ občas Swardulienke doniesli nejaký krásny kryštál len tak pre potešenie. Občas jej doniesli celú zmes sklenených korálikov, z ktorých vyrábala krásne šperky. Tie potom predávala na trhu a najobľúbenejším sa stala jej vlastná autorská sada mašličky a jabĺčka.

 

Medzitým sa na kráľovskom dvore, v komnatách macochy, bavili dvaja sluhovia o tom, ako sa asi má Swardulienka, ktorú vtedy nechali v lese. Keď zrkadlo počulo, že Swardulienka žije, nemohlo večer macoche klamať, že je stále najkrajšou na celom svete. Macocha sa rozčúlila a keď jej zvedovia potvrdili, že Swardulienka žije, nemá sa vôbec zle a jej šperky majú nebývalý úspech, rozhodla sa, že musí Swardulienku otráviť.

 

Vydala sa na trh v prestrojení za starú babičku. V košíčku s vecami, ktoré predávala, boli rôzne potreby na ketlovanie a šitie a všetky boli začarované, aby to vyzeralo, že sú to tie najnablýskanejšie zo všetkých na trhu. A tiež boli všetky potreté jedom. Keď Swardulienka videla nádherné zlaté ketlovacie ihly, nemohla odolať a hneď si ich kúpila niekoľko balení, takže navyše získala množstevnú zľavu.

 

Doma si sadla do svojho tvoriaceho kútika, vzala do ruky ketlovacie kliešte a chcela navliekať prvý korálik, keď sa poranila na ihle, ktorá bola potretá jedom. V tej chvíli omdlela a spadla na zem.

 

Večer sa domov vrátili trpaslíci a našli v domčeku Swardulienku ležať na zemi. Mysleli si, že zomrela. Bola stále očarujúca ako predtým, len nedýchala. Rozhodli sa, že jej v sklárni vyrobia sklenenú rakvu, aby neskrývali jej krásu. Za tri dni sa konal pohreb. Zúčastnili sa na ňom všetky víly, všetky zvieratká z lesa a samozrejme všetkých sedem trpaslíkov.

 

Práve v tej dobe okolo prechádzal princ z neďalekého kráľovstva. Akonáhle videl na čistine také zhromaždenie, išiel sa opýtať, čo sa to deje. Ešte viac bol prekvapený, keď zazrel sklenenú rakvu a v nej krásnu Swardulienku. Aj keď ju nepoznal, hneď vedel, že už bez nej nemôže žiť...

 

A čo bolo ďalej?

 

Napíšte nám váš koniec rozprávky! Podarilo sa princovi Swardulienku vzkriesiť a žili šťastne až do smrti? A čo sa stalo so zlou macochou? Najoriginálnejšiu odpoveď odmeníme voucherom na 20 € do nášho e-shopu.

 

Do súťaže sa môžete zapojiť v komentároch pod týmto Facebookovým príspevkom.

 

Pravidlá súťaže nájdete tu.

 

Tešíme sa na vaše odpovede a sme zvedaví, ako to so Swardulienkou podľa vás dopadlo, kým zazvonil zvonec… :-)

 

A ešte raz pripomíname: keď dopíšete koniec rozprávky, nezabudnite sa pozrieť do kategórie SWAROVSKI, ktorú sme pre vás len na tento víkend zlacnili o 10 %. :-) A ak neviete, čo z luxusných korálikov, perál a príveskov vyrobiť, inšpirovať sa môžete trebárs v našej Inšpiračnej galérii.


>>> SÚŤAŽ BOLA UKONČENÁ... <<<

 

... a my sme sa nemohli rozhodnúť, pretože všetky zakončenia boli tak skvelé! Takže gratulujeme hneď dvom výherkyniam, ktoré príbeh so Swardulienkou dokončili takto:

 

Koniec rozprávky, ktorý napísala Ludmila Rozsypalová:

Princ byl tak okouzlen její krásou, že se jí zatoužil dotknout. Rakev byla ovšem zatavená gelovým vteřinovým lepidlem, a tak sundal svůj diamantový prsten, dědičný to prsten jejich rodu Smaragdu z Diamantova a řezal opravdovou silou, až víko rakve povolilo. Střípek jeho diamantového prstenu zdobeného swarovského broušenými kameny spadl princezně Swardulce do koutku oka. Ta vyskočila bolestí princi rovnou do náruče. Když se pak dozvěděl o jejím trápení, zburcoval na stránkách www.swarowski.cz všechny příznivce a přátele a společně se vydali svrhnout zlou královnu a na celý zbytek jejího života ji uvěznili do věže a tam až do konce svého bídného života třídila Swarovski perly a korále podle druhu a velikostí, za trochu jídla a pití. Největším trestem však pro ni bylo každý den ráno a večer slyšet z úst kouzelného zrcadla tu krutou pravdu, že nejkrásnější na světě je princezna, nyní již královna, Swardulka. A jestli zlá královna neumřela, tak dodnes přebírá perly a korále, neboť zajem o ně a o ostatní komponenty neustále roste. A tak zazvonil zvonec a pohádky je konec.

Koniec rozprávky, ktorý napísala Jana Kalová:

Princ otevřel víko rakve a dal Swardulce kolem krku náhrdelník z perel, které vlastnoručně navlékal. Perly z ní vytáhly všechen jed a Swardulka se s úsměvem probudila. I ona nemohla bez prince dál žít a odjela s ním na jeho zámek, aby se stala jeho ženou. Princovo království bylo velmi zvláštní - všechny květiny tam byly z drátků a korálků, o to raději tam Swardulka zůstala. Nicméně, i tam ji zlá macecha našla a rozhodla se, že jim jejich štěstí překazí. Odjela v přestrojení do princova království a vloupala se do zámku s tím, že Swardulku ve spánku zabije. Na stole tam ale zahlédla ony perly, které Swardulce zachránily život a protože byla chtivá, ukradla je a hned si je nasadila. V perlách byl stále jed, který vytáhly ze Swardulky, ale na macechu měl zcela jiný efekt - stala se z ní ta nejlepší babička, která děti ze širokého okolí učila vyrábět šperky a ozdoby z korálků. A tak i ten zvonec na konci pohádky byl korálkový. 

 

SK_2020-12_Pohadka_o_Swardulce_BLOG_720x720_1A


Súvisiace články

Luxusný prívesok SWAROVSKI ako darček

Luxusný prívesok SWAROVSKI ako darček

Len do rozdania zásob máte možnosť získať kúsok z luxusného pokladu plného SWAROVSKI príveskov, ktorý našiel pán Korálik v našom sklade!

Čítať viac

5 tipov na tvorenie v bielej farbe!

5 tipov na tvorenie v bielej farbe!

Vyskúšajte jeden z týchto 5 návodov na tvorenie v bielej farbe alebo vytvorte niečo podľa seba a zapojte sa do našej januárovej výzvy!

Čítať viac

Výzva od Korálok 2021

Výzva od Korálok 2021

Poďte sa spolu s nami obzrieť za minulým rokom a 10 súťažnými výzvami od Korálok! >>>

Čítať viac

Všetko skladom je ihneď na odoslanie
Výhodné spôsoby doručenia na Slovensko
České lokálne výrobky
Zvýhodnená cena väčších balení

Overené našimi zákazníkmi
99 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 444+ recenzií - zobraziť všetko

Overený zákazník
Nedeľu, 16. Január 2022

100%

Koraliky su pekne vypracovane a vyzeraju este lepsie ako na obrazku

Overený zákazník
Sobota, 15. Január 2022

100%

som spokojný, doporučujem kontakt

+ Rýchlosť, spoľahlivosť

Overený zákazník
Sobota, 15. Január 2022

100%

dobry