Povrchové úpravy pre citlivú kožu

Láka vás vlastná tvorba a radi by ste venovali všetkým svojim blízkym ručne vyrobený šperk z lásky. Nie ste si však istí, či komponent, ktorý sa vám páči, bude šetrný k pokožke. Sú lepšie náušnice z ródia alebo z chirurgickej ocele? Pomôžeme vám vybrať!
Povrchové úpravy pre citlivú kožu

Sobota, 2. január 2021

Povrchové úpravy kovov sú jedným z dôležitých faktorov pri kúpe komponentov. Nehovoríme len o tom, že bežné bižutérne úpravy sú menej šetrné k pokožke. Niekto môže mať alergickú reakciu aj na zlato či striebro. Predtym, než sa pustíte do vyrábania šperku, nezabudnite sa vašich blízkych spýtať, ako ich koža reagovala v minulosti s určitými druhmi bežných aj drahých kovov. Ak vyrábate šperk pre seba a neviete o žiadnej špecifickej alergii, môžete vyberať z mnohých rôznych druhov. Aj tak je však dobré rozlišovať najskôr aký typ šperku budete vytvárať, ako často ho chcete nosiť a do akých podmienok.

Bežné kovy

Bežné kovy alebo bižutérne kovy sú väčšinou zliatinou medi a zinku, ku ktorej môžu byť pridané ďalšie kovy. Bižutérne kovy sú cenovo najpriaznivejšie a používajú sa väčšinou na šperky, ktoré plánujete nosiť kratšiu dobu, napríklad na ples alebo len von na prechádzku. Väčšinou sa nepoužívajú na dlhodobé nosenie, najmä ak sa bavíme o náušniciach, kde by mohla čoskoro vzniknúť nežiaduca reakcia. Na vyššie zmienenú základnú zliatinu sú potom pridané povrchové úpravy, ktoré kopírujú farbu zlata, striebra, medi, mosadze a ďalších. Vďaka tomu sa však môže kov rýchlejšie ošúpať a je potrebné byť naň opatrný. Tu záleží na kvalite povrchovej úpravy. Napríklad svetoznáme komponenty TierraCast si zakladajú na tom, že ich kov je bezolovnatý a bezniklový a ich povrchová úprava je viac odolná voči ošúpaniu a komponenty so starostriebornou a starozlatou úpravou na sebe majú špeciálnu vrstvu, ktorá je odolná voči oxidácii, teda sčerneniu komponentu. Celkovo nie sú však tieto bežné kovy odporúčané na dlhšie nosenie a pre jedincov s citlivejšou pokožkou. Môžete si však vybrať komponenty, ktoré majú základ z bežného kovu a ich povrchová úprava je ošetrená drahým kovom, napríklad ródiom.

DSC09143

Ródium

Ródium je veľmi odolný a pomerne tvrdý kov, ktorý sa často používa na finálnu povrchovú úpravu bežných alebo drahých kovov. Ak sa používa na strieborné šperky, funguje ako protektívna vrstva pred černením a zvyšuje strieborným šperkom ich lesk. Na bežných kovoch sa používa preto, že sa tým stávajú šperky hypoalergénnymi, a teda si ich môžu vziať aj tí jedinci, ktorí majú citlivú pokožku. Tiež sa vďaka nemu stávajú šperky odolnejšími a môžu sa dlhšie nosiť. U nás nájdete ako ródiované šperky, ktoré majú základ z bežných kovov, tak ródiované šperky, ktorých základom je striebro. Ródium je veľmi obľúbené vďaka tomu, že nie je cenovo nedostupné a môžete si vďaka nemu vytvoriť krásny šperk, ktorý vám vydrží dlhú dobu.

DSC09488

Chirurgická oceľ

Chirurgická oceľ je svetoznáma predovšetkým vďaka tomu, že je vhodná takmer pre kohokoľvek. Píšeme takmer, pretože aj tu sa môžu nájsť ľudia s alergickou reakciou. Celkovo však ide o kov, ktorý má vysokú hypoalergénnu vlastnosť, omnoho viac než napríklad striebro. Jej veľkou výhodou je to, že vyzerá podobne ako striebro, je tvrdšia než striebro, nie je teda ľahké ju ošúpať a nie je potrebné sa o ňu toľko starať. Nie je totiž bežné, aby oxidovala alebo sa menila jej farba v závislosti od UV žiarenia. Vyrába sa ako v leštenom, tak v matnom prevedení. Vďaka tomu je ideálnym kovom na všetky príležitosti. Aj tak sa však odporúča šperky dávať dole, ak napríklad používate saponáty alebo ak idete do kúpeľov, kde sa vyskytuje síra, pretože by mohla chirurgickú oceľ 316L poškodiť. Ak by sa náhodou stalo, že máte alergickú reakciu aj na tento kov, tak sa odporúčajú šperky z titánu.

DSC03511

Titán

Titánové šperky sú populárne nielen vďaka tomu, že sú vysoko odolné, ale aj preto, že môžu vyriešiť problém s veľmi citlivou pokožkou. Titán vyzerá podobne ako striebro alebo chirurgická oceľ, je relatívne ľahký a veľmi tvrdý. Na rozdiel od ostatných kovov sa nemusíte báť, že ho poničíte chlórom alebo morskou vodou, a preto je tento druh kovu ideálny na každodenné nosenie v dobe vašej dovolenky. Nemusíte si totiž prstienky dávať dole predtým, než sa pôjdete kúpať. Zároveň je titán ideálnym riešením pre všetkých, ktorí si chcú zaobstarať náušnice na každodenné nosenie a majú problém napríklad s černením pokožky či inou alergickou reakciou. Nezabudnite sa pozrieť na naše titánové puzety od OmegaCast. Drieky, teda časť, ktorá sa dáva do uší, sú vyrobené z titánu a do pozláteného či postriebreného lôžka si môžete vložiť luxusný SWAROVSKI kameň 1088 podľa vášho výberu.

DSC03839

Zlato a pozlátenie

Zlaté šperky sú už niekoľko rokov vrcholom luxusu. Dávajú sa ako dar pri výnimočných udalostiach a cenovo sa nachádzajú vo vyšších sférach. Ich výhodou na rozdiel od striebra je to, že nečernejú. Alergia na zlaté šperky sa vyskytuje väčšinou v momente, keď je v prímesi zlata iný kov. Napríklad biele zlato sa mieša s niklom. Najbezpečnejším kovom je klasické žlté zlato. Vždy teda treba skontrolovať mieru karátov zlata, vďaka ktorej spoznáte, ako čistý kov je. Všeobecne odporúčame nekupovať šperky, ktoré majú menej než 14 karátov. To isté platí o šperkoch, ktoré sú pozlátené. V našej ponuke nájdete ako šperky, ktorých základom je striebro a sú pozlátené 24kt zlatom alebo ružovým 18kt zlatom, tak šperky, ktorých základom je obyčajný kov, ktorý je pozlátený. Napríklad šperky od OmegaCast a Nunn Design sú pozlátené 24kt zlatom. Amoracast sú šperky, ktoré sú pozlátené 14kt zlatom, ich základom je však striebro Ag 925/1000. Pri výbere komponentov sa nikdy nezabudnite pozrieť na ich zloženie.

DSC04209

Striebro a postriebrenie

Strieborné šperky, podobne ako zlaté, môžu spôsobovať alergické reakcie v prípade, že je do zliaty použitý iný bežný kov. Môže to byť nikel či meď. Nikel je veľmi často dôvodom, prečo pokožka sčervenie alebo sa na nej vytvoria šupinky. Aj tu odporúčame sledovať kvalitu strieborných šperkov, ktoré si kupujete. Čím čistejší šperk je, tým menej sa vyskytuje prípadná nežiaduca reakcia. Rovnako ako pri zlatých šperkoch, aj tu si dovoľujeme vám ponúknuť niekoľko variantov strieborných aj postriebrených šperkov. Strieborné šperky vám ponúkame v rýdzosti Ag 925/1000, a to aj od značky Amoracast. Postriebrené šperky od OmegaCast a Nunn Design nájdete s Ag 999/1000. Ako sme písali vyššie, ak si chcete byť stopercentne istí, môžete si vybrať strieborný šperk, ktorý je ródiovaný. Aj tak by ste však mali dať šancu strieborným komponentom, ktoré sú kvalitné.

DSC01931

Ďalšie dôležité tipy:

Súvisiace články

Luxusný prívesok SWAROVSKI ako darček

Luxusný prívesok SWAROVSKI ako darček

Len do rozdania zásob máte možnosť získať kúsok z luxusného pokladu plného SWAROVSKI príveskov, ktorý našiel pán Korálik v našom sklade!

Čítať viac

5 tipov na tvorenie v bielej farbe!

5 tipov na tvorenie v bielej farbe!

Vyskúšajte jeden z týchto 5 návodov na tvorenie v bielej farbe alebo vytvorte niečo podľa seba a zapojte sa do našej januárovej výzvy!

Čítať viac

Výzva od Korálok 2021

Výzva od Korálok 2021

Poďte sa spolu s nami obzrieť za minulým rokom a 10 súťažnými výzvami od Korálok! >>>

Čítať viac

Všetko skladom je ihneď na odoslanie
Výhodné spôsoby doručenia na Slovensko
České lokálne výrobky
Zvýhodnená cena väčších balení

Overené našimi zákazníkmi
99 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 512+ recenzií - zobraziť všetko

Overený zákazník
Štvrtok, 27. Január 2022

100%

Rychlost, spolehlivost. Zboží bylo dobře zabalené

Overený zákazník
Štvrtok, 27. Január 2022

100%

Na koralky.cz nakupuju už čtyři roky, vždy mi přišlo co jsem si objednala. Kvalita minerálních korálků je skvělá. Vyzkoušela jsem mnoho jiných obchodů s korálky, ale některé korálky mi přišli v…

+ Krásná kvalita korálků.

+Obchod mám již dlouhodobě vyzkoušený a vždy se k němu ráda vrátím.

- Bohužel cenově je dražší než ostatní obchody s korálky.

Overený zákazník
Streda, 26. Január 2022

100%

Lze koupit jednotlive mineralni koralky, kdyz vam staci 3 ks, nemusite kupovat celou pul snuru. Koralky jsou ve velmi slusne kvalite na koralky.