DIY tip: 3 škatuľky na rokajlové koráliky

DIY tip: 3 škatuľky na rokajlové koráliky 02.09.2019
Možno ste si to už všimli skôr, ale teraz je to už oficiálne. Rokajlové koráliky dali zbohom igelitovým vrecúškam. Najnovšie vám koráliky TOHO, Miyuki aj PRECIOSA dorazia v znovupoužiteľných tubách.

Za posledný rok sme zmenili spôsob balenia pri značnej časti našich korálikov. Cieľ je jednoduchý minimalizovať množstvo použitých igelitových vrecúšok. V našom odbore sa im asi nikdy úplne nevyhneme, pretože zohrávajú dôležitú rolu – ochrániť povrch korálikov a komponentov pred mechanickým poškodením. Preto sa snažíme postupne nechávať vrecúška len pre tie koráliky a komponenty, ktorým by mohlo hrubšie zaobchádzanie v sklade ublížiť.

58330

Stláčané guľôčky, brúsené koráliky, cínovky, voskovky, drevo aj minerály už k vám putujú na tzv. strandoch –  navlečené na vlasci, ktorý je však len náhradou igelitového obalu. Nie je to žiadny polotovar. Stačí vlasec prestrihnúť a voľné koráliky sú všade.

58329

Najnovšie vo vašich objednávkach nájdete rokajlové koráliky v tubách. Majú tú výhodu, že už sú v podstate samy osebe škatuľkou –  pevným obalom, ktorý vám umožní ľahkú manipuláciu s korálikmi aj jednoduchšie skladovanie. Dali sme si záležať, aby boli skutočne kvalitné, dobre držali a dali sa otvárať a zatvárať až naveky. V tubách dorazí rokajl TOHO, Miyuki aj PRECIOSA. Obľúbené 50g vrecúška rokajlu PRECIOSA zostávajú vrecúškami – v tejto podobe už opúšťajú bránu továrne, a tak by bolo zbytočné obal ničiť a nahrádzať novým.


DIY škatuľky na rokajlové tuby

Ako s tubami naložiť? Je možné, že sa vám nezmestia do terajších korálikových boxov. Je to však veľká príležitosť na to byť kreatívny! Pripravili sme si pre vás 3 tipy na škatuľky, ktoré jednoducho vyrobíte z toho, čo máte doma.

 

Truhlička zo škatuľky od čaju

58331

Budete potrebovať

 • škatuľku od čaju
 • samolepiacu fóliu
 • washi pásku alebo samolepky
 • nožnice
 • pravítko

 1. Namerajte si fóliu podľa veľkosti vašej škatuľky. Využite meracie linky na zadnej strane. Vždy počítajte s presahom, ktorý budete ohýbať cez okraj a za rohy.
 2. Pri lepení postupujte pomaly. Zadnú stranu fólie sťahujte po častiach a vždy starostlivo uhlaďte, aby pod ňou neboli bublinky.
 3. Ak má škatuľka oblé rohy, fóliu najskôr na niekoľkých miestach šikmo nastrihnite, vďaka tomu sa bude dať ohnúť do oblého rohu.
 4. Bočnice musia mať vždy tiež menší presah, ktorý prehnete cez roh. Vďaka tomu dosiahnete hladký roh.
 5. Postup opakujte zo všetkých strán, kým nebude škatuľka polepená.
 6. Teraz je základná škatuľka hotová a môžete ju ľubovoľne ozdobiť washi páskami alebo samolepkami.

Nízka plechovka s čipkou

58332

Budete potrebovať

 • plechovku s nízkym okrajom
 • ozdobnú čipku, stuhu alebo prámik
 • tavnú pištoľ
 • nožnice

 1. Kým začnete pracovať, uistite sa, že pôvodná farba plechovky nepresvitá cez materiál, ktorý na ňu chcete lepiť. Ak áno, je vhodné ju najskôr nafarbiť na jednotnú podkladovú farbu – napríklad sprejom na kov.
 2. Dajte si nahriať tavnú pištoľ. Ak ste s ňou doposiaľ nepracovali, upozorňujeme, že je pri práci skutočne horúca a musíte si dávať pozor.
 3. Namerajte si materiál podľa obvodu škatuľky. Nastrihajte toľko kusov, aby to pokrylo celú výšku škatuľky.
 4. Naneste natavený materiál na polovicu obvodu škatuľky. Vždy nanášajte v šírke len pre daný prámik, materiál celkom rýchlo chladne a potom už nelepí. Postupujte teda postupne a začínajte odspodu.
 5. Prámik do “lepidla” vždy pevne pritlačte. Dávajte si ale pozor, aby lepidlo nepretieklo okolo a nedostalo sa zvrchu na materiál.
 6. Prámiky prilepujte vždy tak, aby mierne prekrývali spodnejší rad. Vďaka tomu nebude plechovka viditeľná.
 7. Nakoniec pridajte jeden prámik, ktorý prikryje spoj.

Zlatá plechovka s washi páskou

58333

Budete potrebovať

 • menšiu plechovku
 • odlakovač na nechty
 • zlatý sprej (na kov)
 • podložku na zakrytie
 • washi pásku

 1. Odlakovačom zbavte celý povrch plechovky prípadnej mastnoty.
 2. Pripravte si podložku, ktorá sa môže zašpiniť. Uistite sa, že je dostatočne veľká. Ideálne odporúčame sprej aplikovať vonku alebo v miestnosti používanej ako dielňa. Dobre poslúži aj balkón.
 3. Sprej pretrepte podľa návodu na obale. Striekajte približne z 30 cm vzdialenosti. Dajte si pozor na to, aby ste nenastriekali veľa farby naraz. Lepšie je striekať menej a aplikovať viac vrstiev. Inak môže farba začať stekať.
 4. Nechajte plechovku dostatočne dlho schnúť. Inak sa vám do nej odtlačia prsty tak ako nám. :)
 5. Na zaschnutý povrch aplikujte ozdoby podľa ľubovôle. Washi pásky, samolepky alebo nalepovacie kamienky plechovku dotvoria podľa vášho štýlu.

Dúfame, že sme vás dnes inšpirovali na ďalšie tvorenie. Budeme veľmi radi, ak nám dáte vedieť, ako to dopadlo. Buď na Facebooku alebo na Instagrame. Značka #inspiraciaodkoralikov ;-)