Ako začať so samotvrdnúcou hmotou

Samotvrdnúca hmota nie je na trhu novinkou. Tí z vás, ktorí holdujú tvoreniu, ju určite zaznamenali už pred rokmi – hmota, ktorá nepotrebuje ani piecť, ani variť a umožňuje začiatočníkom aj pokročilým tvoriť zaujímavé doplnky a dekorácie. V posledných mesiacoch však zažíva nečakaný boom. Rovnako ako v prípade macramé za to môžu trendy v interiérovom dizajne – prírodné materiály, organické tvary a nedokonalosť sú v súčasnej dobe na výslní.

Ako začať so samotvrdnúcou hmotou

Sobota, 14. august 2021

Pre všetkých, ktorí sa rozhodnú tvoriť zo samotvrdnúcej hmoty, je práve ona žiadaná nedokonalosť veľmi lákavá. Nie je totiž potrebné usilovať sa o súmernosť, hladký povrch ani pravidelnosť vzoru. Neopak! Také odtlačky prstov sú skvelým dôkazom, že ide o jedinečnú ručnú prácu. Odhoďte obavy, ktoré vo vás možno zanechali hodiny keramiky na základnej škole. Vytvoriť zaujímavý výrobok zo samotvrdnúcej hmoty zvládne naozaj každý!

Ako to teda funguje?

Už z názvu je zjavné, že hmota si k vytvrdnutiu pomôže sama. V priebehu 24 - 72 hodín (závisí od hrúbky výrobku) sa z hmoty samovoľne vyparí voda, ktorá jej dodáva vlhkosť a vláčnosť potrebnú na modelovanie. Neodporúčame hmote akokoľvek pomáhať – fénom, položením na radiátor, ani trebárs rúrou. Vyššou teplotou by mohlo dôjsť k nerovnomernému vysychaniu, a to by viedlo k prasklinám, ktoré rozhodne nie sú žiadúce. Po vytvrdnutí hmota zosvetlie, ak na nej ešte vidíte tmavšie miesta, je potrebné jej dopriať ešte trochu času. Suchý a tvrdý výrobok môžete ďalej ľubovoľne dekorovať akrylovými farbami a lakmi.

Čo na to potrebujem?

Ak si chcete prácu so samotvrdnúcou hmotou prvýkrát vyskúšať, nepotrebujete prakticky žiadne špeciálne pomôcky. Vystačíte si s tým, čo nájdete v kuchyni.

Do hmoty môžete obtlačiť aj akékoľvek štruktúrované predmety, suché kvetiny, oriešky a ďalšie a ich pomocou vytvoriť zaujímavé štruktúry.

Na čo nesmiem zabudnúť, kým sa pustím do práce?

Je dôležité upozorniť na dva základné faktory. Samotvrdnúca hmota nie je vodeodolná a nemala by prísť s vodou do styku. Ak si chcete vyrobiť trebárs misku pod živý kvet, je potrebné hmotu natrieť štedrou vrstvou laku. Ani potom však neodporúčame výrobok používať na styk s potravinami a časté umývanie.

Druhou vlastnosťou, ktorú treba mať na pamäti, je, že hmota je po vytvrdnutí krehká. Nehodí sa teda na výrobky, s ktorými máte v pláne častú manipuláciu. Čím tenší plát hmoty použijete, tým krehkejší bude výsledok. Ak by ste teda radi vyrobili niečo naozaj jemné a delikátne, bezpečnejšie bude siahnuť napríklad po polymérovej hmote FIMO, ktorá má po zapečení v rúre vlastnosti plastu.

Čo si môžem vyrobiť?

Vytvoriť môžete rôzne nástenné dekorácie, mištičky, tácky, svietniky, ale aj kvetináče, vázičky alebo figúrky. Z jedného balenia hmoty toho vytvoríte naozaj veľa. Je to teda skvelá technika, ktorou môžete vytvoriť drobné darčeky na Vianoce pre vašich priateľov, ale trebárs aj pre vašich svadobných hostí.

Všetko je založené na niekoľkých základných princípoch:

Vaľkanie – z hmoty si odkrojte dostatočne veľký kus, spracujte ho v rukách a následne ho vyvaľkajte do požadovanej hrúbky (skvelým pomocníkom je DAS valček s krúžkami, ktoré vám pomôžu dosiahnuť v celom pláte hmoty jednotnú hrúbku).

Vykrajovanie – z vyvaľkaného plátu hmoty môžeme vykrajovať základné tvary na náš budúci výrobok. Máme niekoľko možností, ako to urobiť.

Vykrajovačky sú skvelou cestou, ako rýchlo vytvoriť konkrétny tvar. Použiť môžete tie klasické, vianočné. Ak sa ale budete chcieť tvoreniu zo samotvrdnúcej hmoty viac venovať, odporúčame mať samostatnú sadu len na tvorenie.

Vykrajovanie pomocou šablóny sa hodí v prípade, že máte konkrétnu predstavu, ktorú chcete dosiahnuť. Na papier si nakreslite žiadaný tvar alebo si ho vytlačte na tlačiarni, vystrihnite a pozdĺž jeho okrajov potom nožom hmotu vyrežte.

Vykrajovanie podľa predmetu využijete, najmä ak chcete vyrábať misky a tanieriky. Položte misku na hmotu a pozdĺž jej okraja opäť nožom vyrežte.

Modelovanie – tu sa kreativite medze nekladú. Premeňte svojou rukou hmotu na ľubovoľný tvar, nech už to budú trebárs “rezančeky” uvaľkané medzi rukami, z ktorých potom niečo spletiete, alebo konkrétna figúrka postavičky či zvieratka.

Spájanie – ak nemodelujete všetko z jedného kusu hmoty, budete k sebe potrebovať jednotlivé časti spojiť. Aj keď sa môže zdať, že hmota k sebe dobre priľne, je lepšie si to poistiť. Stačí styčnú plochu oboch častí najskôr trochu zdrsniť – poškriabať, napríklad špáradlom. Ak chcete mať istotu, že spoj zostane spojom, navlhčite trochu obe časti vodou.

Ak kedykoľvek v priebehu procesu začnete mať pocit, že to trochu drhne, hmota vysychá a mrví sa, namočte si prsty vo vode. Všetko hneď pôjde ľahšie. Hmota má tendenciu sa na ruky lepiť a zanechávať tenký povlak, ktorý rýchlo zasychá. Nebojte sa, nie je to nijak škodlivé a rukavice nepotrebujete. Odporúča sa však si v priebehu procesu chodiť ruky umývať, pretože zaschnuté omrvinky by sa mohli zachytiť na výrobku a pokaziť tak výsledný dojem.

Pustite sa do toho!

Práca so samotvrdnúcou hmotou je skvelá technika pre každého, kto si chce zarelaxovať pri tvorení. Nekladie totiž žiadne bariéry – nepotrebujete špeciálne pomôcky ani špecifické skúsenosti. A dáva veľa možností, ktorou z ciest sa vybrať. Popustite uzdu svojej kreativite a vyrobte si niečo s nami.

Ak vás práca so samotvrdnúcou hmotou chytí za srdce, verte, že je mnoho spôsobov, ako sa ďalej zlepšovať. Pripravili sme pre vás seriál článkov, ktoré vám predajú všetky naše tipy a triky!

Súvisiace články

5 tipov na tvorenie vo fialovej farbe!

5 tipov na tvorenie vo fialovej farbe!

Vyskúšajte jeden z týchto 5 návodov na tvorenie vo fialovej farbe alebo vytvorte niečo podľa seba a zapojte sa do našej júlovej tvorivej výzvy!

Čítať viac

Korálky.sk sa mení na Manumi

Korálky.sk sa mení na Manumi

Čítať viac

Tipy na DIY darčeky pre nastávajúce maminy

Tipy na DIY darčeky pre nastávajúce maminy

Nechajte sa inšpirovať a vytvorte originálne DIY darčeky pre nastávajúcu maminu!

Čítať viac

Všetko skladom je ihneď na odoslanie
Výhodné spôsoby doručenia na Slovensko
České lokálne výrobky
Zvýhodnená cena väčších balení

Overené našimi zákazníkmi
98 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 512+ recenzií - zobraziť všetko

Overený zákazník
Štvrtok, 30. Jún 2022

100%

Velmi slusne som bola vybavena, vrlky vyber tovaru, vsetko som dostala. Velka spokojnost. Dslujem

+ Nemusim nikam chodit, tovar som dostala az ku dveram domu. Pohodlne, som spokojna. Dakujem

Overený zákazník
Štvrtok, 30. Jún 2022

100%

Dobrý výběr, rychle dodání. Hlavně super korálky v tubě a ne v sáčku. Za mě dobrý.

Overený zákazník
Streda, 29. Jún 2022

100%

Doporučuji