Ako začať s korálikmi – spájacie krúžky

Ako začať s korálikmi – spájacie krúžky 13.08.2020
Ako navliecť korálik ku koráliku je každému jasné… Ale ako postupovať v prípade, že chcete začať pracovať s komponentmi? Pripravili sme pre vás seriál, v ktorom vás prevedieme jednoduchými technikami, ktoré posunú vaše korálikovanie na novú úroveň.

Spájací krúžok je najzákladnejším komponentom. Ako už z jeho názvu vyplýva, má spájať k sebe rôzne časti šperku. Môže spájať retiazky či komponenty, ale aj slúžiť na pripevnenie prívesku a strapca.

Použitie spájacieho krúžku má dve úskalia – otvorenie a uzavretie. Aby ste správne pochopili techniku, pripravili sme pre vás detailné video.

Ako na to?

Aby sme krúžok správne otvorili a zasa zavreli, budeme potrebovať 2 kliešte – ideálne ploché, ale je možné vystačiť si aj s plochými a guľatými kliešťami.

1) Kliešťami chytíme časť krúžku teste vedľa prerušeného spoja a druhými kliešťami krúžok uchopíme v rovnakom mieste, len z druhej strany.

2) Teraz pootočíme jednu stranu krúžku v smere k sebe a druhú proti, aby sa nám zväčšila medzera, do ktorej následne vložíme komponent.

3) Krúžok uzavrieme tak, že stranu krúžku, ktorú sme pootočili od seba, teraz točíme k sebe, a stranu, ktorú sme točili k sebe, vrátime pootočením od seba.

Dôležité! Krúžok roztvárame vždy pohybom “od seba – k sebe”, nikdy nie do strán, pretože tým by sme porušili jeho pôvodný tvar. A to by mohlo ľahko viesť k medzierke, ktorá by narúšala pevnosť spoja.

Kde môžem spájací krúžok použiť?

Spájací krúžok využijete takmer v každom šperku. Ak práve začínate, môžete sa inšpirovať našimi návodmi pre úplných začiatočníkov.


Spájací krúžok
pripája k lôžku TierraCast strapce.


Spájacie diely s lôžkom na kryštál SWAROVSKI
sú k náramkovému Shamballa základu pripojené spájacími krúžkami.


Prívesok
je k ozdobnému dielu TierraCast pripojený spájacím krúžkom. Ten pripája aj metrážovú retiazku k ozdobnému dielu.


Ďalšie diely seriálu Ako začať s korálikmi

●        Druhy korálikov

●        Druhy kovov

●        Ketlovacie ihly

●        Náramkové základy