Ako si vybrať správnu retiazku

Páčil by sa vám boho šperk vytvorený z retiazok? Dávate prednosť kovovým šperkom a premýšľate, ktorá retiazka sa bude hodiť na šperk, ktorý si predstavujete? Ako vždy vám uľahčíme prácu – poďme si ukázať niekoľko faktorov, ktoré by ste mali zahrnúť do svojej prípravy!
Ako si vybrať správnu retiazku

Pondelok, 15. február 2021

Páčia sa vám ručne vytvorené vrstvené náhrdelníky a náramky, ale len predstava, že by ste museli preskúmavať, ako ich tvoriť, vás desí? Už nemusí. Všetko vám vysvetlíme a kým si dočítate tento článok, budete mať v hlave niekoľko nápadov a motiváciu na výrobu šperkov z retiazok nielen pre vás, ale aj pre vašich najbližších.

Pri výrobe šperkov z retiazok je dôležité položiť si niekoľko otázok. Poďme si ich teda spoločne položiť a zároveň na ne odpovedať.

Ak nemám čas a chuť vytvárať zložité vrstvené náramky a náhrdelníky, môžem si aj tak vytvoriť šperk?

Určite! Ak sa vám páčia jednoduché šperky a nemáte potrebu vytvárať vrstvené doplnky, postačia vám hotové retiazky so záponkou, vďaka ktorým si vytvoríte váš vysnívaný šperk za päť minút.

Hotovú retiazku si môžete vybrať ako z bežných kovov, tak z chirurgickej ocele alebo dokonca strieborné a pozlátené žltým či ružovým zlatom. Ich výhodou je to, že ich nemusíte ručne nastavovať a prirábať im zapínania, nevýhodou však je to, že majú už vopred určenú dĺžku.

Po výbere materiálu, ktorý sa vám páči, alebo podľa toho, ako často budete šperk používať, si môžete v rovnakom materiáli vybrať aj prívesok. Do otvoru na prívesku vložíte spájací krúžok a ten potom natiahnete na retiazku a je to! Na prácu so spájacími krúžkami odporúčame ideálne používať bižutérne kliešte, ktoré vám prácu značne uľahčia.

Mimochodom, ak si chcete vytvoriť jednoduchý náramok, aj tu si môžete vybrať z hotových strieborných a pozlátených základov na náramky, na ktoré môžete buď prilepiť obľúbené SWAROVSKI kryštále alebo na ne navliecť sklenené či minerálové koráliky.

DSC01618

Aké ťažké je vytvoriť si vrstvené náramky a náhrdelníky z retiazok a čo na to potrebujem?

Pri práci s retiazkami vám postačí požadovaná retiazka v metráži, kombinované ketlovacie kliešte ploché a okrúhle, spájacie krúžky, bižutérne zapínania a prípadne bižutérne kaloty. To, na čo tieto komponenty slúžia a ako sa používajú, nájdete v našom článku Čo musíte vedieť, kým začnete s korálikovaním.

Výhodou je, že si môžete ľubovoľne nastaviť dĺžku náhrdelníka, retiazku odštipnúť pomocou kombinovaných klieští, ktoré majú v prostrednej časti špeciálne čepele na strihanie retiazok a drôtikov, a potom retiazku pomocou klieští a vami vybraného komponentu pomocou spájacích krúžkov dozdobiť. Na koniec retiazky potom treba pripnúť zapínanie, ktoré však vďaka kliešťam nastavíte veľmi rýchlo a jednoducho. Ak nemá retiazka veľké očká, tak ju treba ukončiť tak, že na konce zacvaknete bižutérne kaloty a do nich potom vložíte zapínanie.

Nechajte sa inšpirovať napríklad nežným náhrdelníkom s Amoracast komponentmi. Viac informácií o vrstvení retiazok nájdete v našom videu o vrstvení.

DSC02483

Aký druh kovu si mám na svoju retiazku vybrať? 

Na trhu existuje niekoľko bižutérnych kovov, ktoré majú veľmi odlišné vlastnosti, ich tvrdosťou a odolnosťou počnúc a ich cenou končiac. Všetky tieto faktory je potrebné zhodnotiť predtým, než sa pustíte do práce. Najskôr je však nutné povedať si, ako často chcete šperk nosiť, do akých podmienok a aká citlivá je vaša pokožka.

Ak chcete náramok či náhrdelník nosiť každý deň, tak odporúčame investovať do retiazok, ktoré sú vyrobené zo striebra, prípadne do pozlátených retiazok alebo retiazok z chirurgickej ocele či platiny. Pri týchto kovoch je omnoho menšie riziko toho, že vznikne alergická reakcia. Ak viete, že šperk budete vystavovať horším podmienkam, tak odporúčame tvoriť šperky z odolných kovov, ako je chirurgická oceľ, ktorá sa tak ľahko neošúpe. Pozlátené šperky sa môžu časom ošúpať a striebro je podmienené oxidáciou. Ak ste však milovníkmi drahých kovov, nemusíte zúfať – stačí sa o šperky priebežne starať domácou kozmetikou, ktorá sa postará o to, aby striebro zostalo lesklé a pozlátené šperky si zachovali svoju vrchnú vrstvu.

Na detailnejší rozbor jednotlivých kovov sa môžete pozrieť v našom článku o bižutérnych kovoch, vďaka ktorému si ľahko vyberiete.

DSC02456

Retiazka je veľmi krátka, čo mám robiť? 

Netreba zúfať. Ak ste si kúpili hotovú retiazku so záponkou a zistili, že je na váš účel krátka, stačí dokúpiť predlžovacie retiazky, ktoré ľahko nadstavíte na jeden koniec retiazky, a tým jednoducho retiazku predĺžite.

Rovnaký postup môžete využiť aj pri práci s metrážovou retiazkou. Tú však môžete prípadne nadstaviť vlastným vzorom retiazky tak, že si odstrihnete ďalší kúsok a pomocou ketlovacích klieští preštipnete posledné očko retiazky, vložíte ju do posledného očka už pripravenej retiazky, ktorá je krátka, a potom očko kliešťami opatrne zacvaknete. Či je toto možné však záleží od toho, aký má retiazka vzor a aké veľké sú očká, s ktorými prípadne môžete pracovať. Napríklad pri guľôčkovej retiazke toto samozrejme nie je možné.

Na čo slúžia guľôčkové retiazky a ako sa s nimi pracuje?

Retiazkam, ktoré majú guľôčkový alebo tiež snake vzor, sa hovorí aj retiazka na zatláčací rokajl. Sú veľmi jemné a často sa tak dajú pretiahnuť prieťahom väčších korálikov. Tie sa potom zabezpečia z oboch strán zatláčacím rokajlom, aby sa korálik nepohol z miesta, a na koniec retiazky sa vloží bižutérna kalota a do nej bižutérne zapínanie, aby ste mohli retiazku nosiť ako šperk.

Untitled design (28)

Súvisiace články

Luxusný prívesok SWAROVSKI ako darček

Luxusný prívesok SWAROVSKI ako darček

Len do rozdania zásob máte možnosť získať kúsok z luxusného pokladu plného SWAROVSKI príveskov, ktorý našiel pán Korálik v našom sklade!

Čítať viac

5 tipov na tvorenie v bielej farbe!

5 tipov na tvorenie v bielej farbe!

Vyskúšajte jeden z týchto 5 návodov na tvorenie v bielej farbe alebo vytvorte niečo podľa seba a zapojte sa do našej januárovej výzvy!

Čítať viac

Výzva od Korálok 2021

Výzva od Korálok 2021

Poďte sa spolu s nami obzrieť za minulým rokom a 10 súťažnými výzvami od Korálok! >>>

Čítať viac

Všetko skladom je ihneď na odoslanie
Výhodné spôsoby doručenia na Slovensko
České lokálne výrobky
Zvýhodnená cena väčších balení

Overené našimi zákazníkmi
99 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 444+ recenzií - zobraziť všetko

Overený zákazník
Nedeľu, 16. Január 2022

100%

Koraliky su pekne vypracovane a vyzeraju este lepsie ako na obrazku

Overený zákazník
Sobota, 15. Január 2022

100%

som spokojný, doporučujem kontakt

+ Rýchlosť, spoľahlivosť

Overený zákazník
Sobota, 15. Január 2022

100%

dobry