Ako si vybrať správne komponenty na náušnice

Ako si vybrať správne komponenty na náušnice 25.05.2020
Chystáte sa vytvoriť náušnice pre vás alebo ako darček a nie ste si istí, ktoré komponenty budú vyzerať dobre a vystihnú vašu ideu? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť.

Na poli šperkárstva existujú desiatky rôznych komponentov, ktoré nielenže majú unikátne tvary a farby, ale tiež sa odlišujú svojím použitím. Možno ste si vybrali koráliky, ktoré chcete do náušníc zakomponovať, ale nie ste si istí, aké zapínanie je pre váš šperk to najvhodnejšie. Poďme sa teda pozrieť na ich rozdiely a uplatnenie.

Puzety

Puzety sú veľmi efektívne predovšetkým na jednoduché náušnice, ktorým sa ľudovo hovorí “pecky”. Ide o spojenie ozdobného komponentu, ktorým môže byť napríklad len strieborné koliesko, s driekom, ktorý sa následne zabezpečuje z druhej strany ucha pomocou náušnicovej zarážky.

Puzety sú veľmi obľúbené predovšetkým preto, že sú väčšinou malé. Sú tak ideálne pre tých, ktorí nemajú radi veľké honosné náušnice, s náušnicami začínajú alebo majú radi minimalistické šperky. Na trhu existujú desiatky rôznych tvarov a vzorov, vrátane puziet so špeciálnymi lôžkami na SWAROVSKI, napríklad od značky OmegaCast, na krištáľovú živicu alebo puzety s ovesom, ktoré sa dajú dozdobiť príveskami alebo korálikmi. Vyberte si v kategóriách strieborných a pozlátených puziet alebo zo značky Nunn Design.

DSC03799

Háčiky

Háčiky sa narozdiel od puziet používajú v spojení s ďalšími komponentmi. Zavesiť na ne môžete skutočne všetko, čo vaše ucho udrží. Či už to sú kryštále, tvarované perly, strapce alebo spojenie všetkého dokopy. Aj háčiky na sebe môžu mať špeciálne lôžka práve na vloženie SWAROVSKI kameňov alebo na vylievanie živicou.

Záleží však tiež na praktickej stránke, keďže háčiky ponúkajú niekoľko rôznych druhov. Otvorené háčiky sú ideálne tým, že ich ľahko zavesíte a môžete ísť. Ich zadná strana je väčšinou dlhá, takže sa nestáva, že by sa vám náušnica stratila, a háčik môžete prípadne tiež zabezpečiť náušnicovým motýlikom. Ak si však chcete byť skutočne istí, existujú tiež uzatvorené náušnicové háčiky, ktoré ponúkajú špeciálnu zarážku, za ktorú háčik zaháknete a tým ho zabezpečíte. Tieto háčiky sú veľmi populárne napríklad na boho náušnice.

Na šperky, ktoré pôsobia luxusnejšie, sa používajú mechanické háčiky. Tie sa vyznačujú špeciálnym mechanickým zapínaním na zadnej strane, ktorá sa postará o to, aby sa vám háčik skutočne za žiadnu cenu neotvoril. Celkovo tiež ponúka mnoho rôznych tvarov a u nás ich nájdete tiež so špeciálnymi driekmi, ktoré padnú do SWAROVSKI príveskov.

DSC04206

Kruhy

Kruhy sú ďalším veľmi známym a jednoduchým variantom, ktorý sa väčšinou vyskytuje ako hotový šperk. Ak však máte uzatvorené kruhy, môžete ich samozrejme rôzne dozdobovať napríklad tak, že na ne zavesíte spájacie očko a váš obľúbený prívesok, alebo ich môžete skrášliť retiazkami a vytvoriť si tak extravagantný šperk.

DSC02848

Kreoly

Podobným komponentom sú kreoly, ktoré podobne ako kruhy môžete buď nosiť samostatne, alebo ich použiť ako polotovar na váš šperk. Často sa k nim musí prikúpiť háčik, ale existujú aj také, ktoré majú svoje vlastné zapínanie, ako napríklad kreoly od Nunn Design. Ak neviete, čo všetko môžete na kreoly zavesiť, nechajte sa inšpirovať napríklad naším návodom na luxusné kreoly so SWAROVSKI kryštálmi alebo na Boho kreoly s krémovými strapcami.

DSC01960

Klipsne

Klipsne poznáme všetci z detstva. Boli to pravdepodobne prvé náušnice, s ktorými sme si potajomky zdobili uši, a ich najväčšou výhodou je to, že nie je potrebné mať prepichnuté uši. Sú tak ideálnym komponentom skutočne pre všetkých. Ich mechanizmus zaisťuje to, že klipsňa na uchu drží, ale aj tak je potrebné vyskúšať, akú hmotnosť skutočne môže udržať, aby sa nestalo, že vám náušnice budú padať. Ich nevýhodou je potom to, že zacvaknutie kože na uchu môže po chvíli bolieť a pri behu je dobré ich radšej zložiť. U nás si môžete vybrať z klipsní, ktoré si ľahko skrášlite podľa vlastnej fantázie pomocou bižutérneho lepidla, a aj tu ponúkame variant s ovesom na prípadné zavesenie ďalších komponentov.