Ako na korálikové vianočné ozdoby?

Ak treba začať niečo chystať na Vianoce včas, tak to sú vlastnoručne vyrábané ozdoby. Na prvý pohľad sa to tak nemusí zdať, ale ak chcete ozdobiť stromček alebo sviatočnú tabuľu, naozaj si budete potrebovať vyhradiť peknú dávku času. Výsledok však potom bude stáť za to!
Ako na korálikové vianočné ozdoby?

Piatok, 30. október 2020

Vianočné hviezdy z korálikov

Hviezdičky sú najobľúbenejšou korálikovou ozdobou, ktorú zvládne vyrobiť skutočne každý. Začiatočníci len navliekajú, pokročilí môžu pridávať ďalšie vylepšenia pomocou drôtikov. Či už im hovoríte hviezdy alebo vločky, postup výroby je rovnaký.

ozdoby 1

  1. Potrebujete drôtený základ na vianočnú hviezdu v ľubovoľnej veľkosti a koráliky podľa štýlu, v ktorom chcete ozdobu vyrábať.
  2. Na stred hviezdy vždy dajte čo najmenšie koráliky. Ďalej už môžete postupovať podľa fantázie. Najlepšie bude ozdoba vyzerať, ak budú všetky lúče navlečené identicky.
  3. Je lepšie navliecť vždy jeden lúč a potom ďalší. Ak si nie ste istí, či by vám vystačili koráliky do vzoru, môžete postupovať postupne a tie lúče, na ktorých nepracujete, si ukotviť náušnicovými zarážkami.
  4. Nenavliekajte koráliky úplne do konca lúča. Potrebujete cca 8 mm na to, aby ste na konci urobili očko. Vďaka nemu potom budete môcť ozdobu zavesiť alebo vzájomne pospájať do reťaze.
  5. Očko urobíte pomocou guľatých klieští. Najskôr drôtik ohnete do pravého uhla a následne obtočíte okolo klieští. Drôtiky sú celkom pevné, prvýkrát to nejde úplne ľahko. Ale čoskoro získate grif. Možno sa vám očko bude lepšie dokončovať pomocou plochých klieští.

Ak chcete bohatšiu výzdobu, môžete k sebe spojiť niekoľko hotových hviezd. Položte ich na seba a vo chvíli, keď dosiahnete žiadanú kombináciu, ich k sebe zviažte tenkým drôtikom. Stačí ho niekoľkokrát pretiahnuť okolo stredov hviezd a zaviazať (obr. vľavo). Pokročilí môžu základy dopĺňať ďalšími vrstvami pomocou drôtikov. Tým sa dosiahne efekt, ktorý môže viac pripomínať snehové vločky (obr. vpravo).

ozdoby 2 (1)

Klasické korálikové vianočné hviezdy

Obzvlášť na Vianoce nie je klasika na škodu. Klasické koláčiky, klasické koledy… Prečo ich nedoplniť klasickými korálikovými dekoráciami? Ak chcete, aby vaše ozdoby boli skutočne v duchu tradície, môžete ich poskladať z voskových perličiek, brúsených korálikov, sklenených trubičiek alebo rokajlových čípkov, ktoré sa vyrábajú na Jablonecku.

Dlhodobej obľube sa tešia aj akrylové koráliky, vďaka ktorým sú ozdoby veľmi ľahké a takmer nerozbitné. Zároveň je veľmi ľahké ich vyrábať aj s malými deťmi. Svoju hviezdu môžete dozdobiť metalickými perlami, brúsenými akrylovými korálikmi alebo zmesou tvarov metalických korálikov.

DSC05444

Vianočné hviezdy s drevenými korálikmi

Ak ste aj vy prepadli trendu prírodných materiálov, možno sa tento rok chystáte poňať aj svoje Vianoce v prírodnom duchu. Na to vám môžu skvele poslúžiť drevené koráliky. Nebojte sa pre svoje hviezdy zvoliť trebárs zmes drevených korálikov, ku ktorej si doplníte jednodruhové drevené koráliky vo farbe, aká má vo vašej ozdobe prevládať.

ozdoby 5

Vianočné hviezdy s veľkými perlami

Máte radi skôr opulentnú eleganciu než minimalizmus? Tak pre vás budú tým pravým ozdoby s využitím veľkých akrylových perál. Sú plastové, takže nie sú tak ťažké, ako na prvý pohľad vyzerajú. Môžete ozdobu vyrobiť len z perličiek, alebo ich doplniť metalickými plastovými korálikmi. Zlatá alebo strieborná? My sme použili obe, pretože trend tento rok velí, že  „mixed metals“, teda miešanie farieb kovov, vôbec nie je na škodu.

ozdoby 3

Magická perla

Magická perla je taká 3D variácia na korálikové hviezdy. Základ tvoria 2 pologule, do ktorých zakladáte nity na koráliky. Ak zvolíte rôzne veľkosti nitov, dostanete viac 3D efekt. Pozor, pretiahnuť nit základom nie je úplne jednoduché. Určite je potrebné pomôcť si kliešťami pre pevnejší úchop nitu. Vo chvíli, keď máte celú pologuľu osádzanú nitmi, môžete začať navliekať koráliky podľa ľubovôle. Nit zakončíte kliešťami úplne rovnako ako lúč klasického drôteného základu na hviezdu.

Akonáhle máte korálikmi ozdobené obidve pologule, je načase ich spojiť. Je to ľahké, majú zámok, ktorý stačí zacvaknúť. A tým vznikne veľká 3D ozdoba, ktorú môžete trebárs zavesiť do okna alebo položiť na slávnostný stôl.

DDE01513

Anjelikovia

Anjel ako symbol sa teší celoročnej obľube. Radi navliekate anjeličkov napríklad ako talizmany pre svojich priateľov a rodinu? Ale k Vianociam anjeli patria tak nejak ešte o trochu viac. Pripravili sme pre vás pár tipov, ako z anjelských krídeliek môžete vyrobiť ozdoby nielen na stromček.

Perlový anjelik

Na 1 anjelika potrebujeme: veľké krídelko, veľkú plastovú perlu, menšiu plastovú perlu, veľký číry rokajl, ketlovací nit + guľaté kliešte.

Na nit dáme 1 rokajlový korálik, ktorý zabráni nitu prejsť dierkou perly. Navlečieme veľkú perlu, krídelko, menšiu perlu a môžeme ozdobu zakončiť tým, že pomocou guľatých klieští urobíme očko. Ak chcete ozdobu výraznejšiu, môžete použiť ešte štrasovú rondelku ako svätožiaru.

ozdoby 6

Malý drevený anjelik

Na 1 anjelika potrebujeme: veľké krídelko, veľký surový drevený korálik, menší surový drevený korálik, veľký číry rokajl, drôtik 0,2 mm, drôtik 0,8 mm + štípacie kliešte, guľaté kliešte.

Odštipneme si cca 50 cm tenkého drôtika, ktorým budeme obmotávať väčšiu guľôčku. Drôtik pretiahneme dierkou korálika, po vonkajšej strane vedieme cez korálik smerom k vrchnej dierke, pretiahneme a pevne utiahneme drôtik. Pokračujeme do tej doby, kým je guľôčka pekne ozdobená. Potom oba konce drôtika spojíme zakrútením k sebe, kliešťami skrátime na cca 0,5 cm a tento prebytočný koniec natlačíme do dierky korálika.

Odštipneme si hrubší drôtik, cca 15 cm, a na jeho konci urobíme malé očko. Pridáme jeden rokajlový korálik, ktorý zaručí, že drôtik neprejde dreveným korálikom. Navlečieme ozdobený korálik, krídelko, menší korálik ako hlavičku a môžeme zakončovať. Drôtik skráťte na dĺžku zodpovedajúcu veľkosti očka na zavesenie ozdoby, ktorú potrebujete. Pomocou guľatých klieští urobte očko a ozdobu tak dokončíte.

ozdoby 4

Veľký drevený anjelik

Na 1 anjelika potrebujeme: veľké krídelko, veľký surový drevený korálik, menší surový drevený korálik, malý drevený krúžok, drôtik 0,8 mm + štípacie kliešte, guľaté kliešte, tavnú pištoľ.

Odštipneme si drôtik, cca 15 cm, a na jeho konci urobíme očko. Navlečieme veľkú guľôčku a očko ohneme ku koráliku. Navlečieme krídelká a menší korálik. Zo zvyšku drôtika urobíme väčšiu slučku, aby bolo možné ozdobu zavesiť. Odštipneme si cca 1 m drôtika a omotáme ním koliesko. Na vyrobenú svätožiaru po vnútornom obvode nanesieme lepidlo z tavnej pištole. Prilepíme na hlavičku a je hotovo.

Trendy ozdoby

Nebojte sa popustiť uzdu svojej fantázii a pozrieť sa na ozdoby z iného uhla. Alebo sa inšpirujte na Instagrame či Pintereste. Vyskúšali sme za vás niektoré z tohtoročných hitov.

Korálikový venček

Už v článku o jesenných dekoráciách sme sa vás snažili priviesť na myšlienku, že pamäťový drôt nemusí byť ani zďaleka využívaný vždy len na náramky. V tomto prípade sme z neho vyrobili ozdobu, ktorú pokojne môžete zavesiť na stromček. Je len na vás, akými korálikmi ho ozdobíte. My sme siahli ako po drevených korálikoch, tak po veľkých plastových perlách.

Vyberte si priemer pamäťového drôtu podľa veľkosti venčeka, ktorý chcete vyrobiť. Odštipnite si z neho 1 a štvrť otočky. A teraz už len navlečte koráliky podľa ľubovôle. Pekne vyzerá, ak je v strede ozdoby najväčší korálik a ku krajom sa koráliky zmenšujú.

Na oboch koncoch drôtu urobte pomocou guľatých klieští očká a vzájomne ich prepojte. Bez mučenia priznávame, spoj sa nám nevydaril veľmi pekný, takže sme ho zakryli mašľou. Tá potom bude slúžiť na uchytenie ozdoby.

ozdoby 8

Korálikový kvapeľ

Keď sa spojí prírodný materiál a minimalizmus, môže sa na vašom stromčeku objaviť aj celkom nečakaná ozdoba. Hovoríme jej korálikový kvapeľ. Stačí na obyčajný povrázok navliecť pár korálikov v rôznych veľkostiach. Okrem nožníc na to nepotrebujete žiadne ďalšie pomôcky.

S ľahším pretiahnutím povrázku pomôže ihla a niť. Z nite urobte očko, ktoré zakončíte uzlíkom. Cez očko pretiahnite porvázok. A teraz už môžete navliekať pomocou ihly. Okrem nožníc na to netreba žiadne ďalšie pomôcky. Len ak by ste sa rozhodli pre variant z veľkých perál, navlečte koráliky a rondelky na hrubší drôtik.

Copy of ozdoby 1 (1)

Vianočné ozdoby pre pokročilých

Techniku šitého šperku pokročilí korálkári využijú aj pri výrobe vianočných ozdôb. Na svoje výtvory nepotrebujú žiadne základy, a tak môžu budovať vlastné konštrukcie. V našej Inšpiračnej galérii máme niekoľko návodov, podľa ktorých sa dá postupovať, ak chcete vytvoriť niečo zložitejšie než navliekanú ozdobu.

Copy of ozdoby 8

Súvisiace články

5 tipov na vianočné darčeky, ktoré zvládne vyrobiť naozaj každý

5 tipov na vianočné darčeky, ktoré zvládne vyrobiť naozaj každý

Udalosti posledných dvoch rokov zmenili spôsob, ktorým väčšina z nás kupuje vianočné darčeky. Namiesto toho, aby sme behom celej jesene priebežne chodili po obchodoch a hľadali, čím by sme našim blízkym urobili radosť, teraz väčšinu vyriešime na pár klikov. Ale nie je to škoda?

Čítať viac

Strieborná a zlatá inšpirácia

Strieborná a zlatá inšpirácia

Inšpirujte sa k tvoreniu strieborných a zlatých šperkov a zapojte sa do súťaže až o 20€.

Čítať viac

Čo nadeliť pod stromček tvorcom?

Čo nadeliť pod stromček tvorcom?

Chcete pod stromčekom vidieť rozžiarené oči niekoho, o kom viete, že rád tvorí, ale vy sami sa v tom nevyznáte ani za mak? Pripravili sme pre vás pár tipov, s ktorými nikdy netrafíte vedľa!

Čítať viac

Všetko skladom je ihneď na odoslanie
Výhodné spôsoby doručenia na Slovensko
České lokálne výrobky
Zvýhodnená cena väčších balení

Overené našimi zákazníkmi
99 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 444+ recenzií - zobraziť všetko

Overený zákazník
Utorok, 7. December 2021

100%

Přehledný eshop krásně zabaleno vše na 1*

Overený zákazník
Pondelok, 6. December 2021

100%

velmi rychle dodání-v neděli objednám a v pondělí je objednávka na prodejně

Overený zákazník
Nedeľu, 5. December 2021

100%

Vše proběhlo naprosto v pořádku. Nemám co vytknout.

+ Naprostá spokojenost.