Ako dekorovať samotvrdnúcu hmotu

Samotvrdnúca hmota sa teší takej obľube aj kvôli tomu, že ju môžete dekorovať na tisíc spôsobov. Pomocou hmoty si prakticky vymodelujete svoje “čisté plátno”, ktoré vám dá základný tvar. Je však len na vás, akým štýlovým smerom sa ďalej vydáte.

Ako dekorovať samotvrdnúcu hmotu

Sobota, 14. August 2021

Samotvrdnúca hmota má 2 základné princípy dekorovania – pred vytvrdnutím a po vytvrdnutí. Ak dekorujete hmotu pred vytvrdnutím, máte možnosť zmeniť jej vlastnú štruktúru. Po vytvrdnutí potom už dekorujete len jej povrch.

Pred vytvrdnutím

Obtláčanie

Tvárnosť hmoty môžete využiť na obtlačenie rôznych predmetov, pomocou ktorých vytvoríte zaujímavé textúry. Napríklad listy, trávy, sušené ovocie alebo oriešky dodajú vášmu výrobku žiadaný dotyk prírody. Ale využiť môžete prakticky čokoľvek, čo má zaujímavý tvar alebo štruktúru.

Zmena farby hmoty

Základná farba samotvrdnúcej hmoty je biela a terracota. Hmota DAS je aj vo farbe kameňa, ale tým to hasne. Čo robiť, ak chcete pracovať s rôzne farebnými hmotami? Stačí vám trocha akrylovej farby, ktorú primiešate do bielej hmoty. Trochu farby vytlačte z tuby priamo na hmotu a potom ju v rukách zapracovávajte tak dlho, dokiaľ farba nie je jednotná. Ďalej už potom s hmotou pracujte tak, ako ste zvyknutí.

Náš tip: Pomocou dvoch odtieňov hmoty, ktoré nedokonalo spojíte dokopy, môžete vytvoriť mramorový efekt.

Okorenená hmota

Organický vzhľad je teraz natoľko trendy, že už sa na dekorovanie využíva aj naozajstné korenie. Vezmite si mlynček s čiernym korením, farebným peprom alebo čili a na povrch vyvaľkanej hmoty nameľte korenie. Potom ho do hmoty zľahka pritlačte valčekom. Nezabudnite výrobok po vyschnutí dobre zalakovať, aby korenie držalo na mieste.

Trblietky kam sa pozrieš

Najmä deti ocenia, že do samotvrdnúcej hmoty môžu zapracovať aj trblietky alebo farebné púdre. Stačí ich trocha nasypať na hmotu a potom dobre prehnietiť v ruke. Ďalej už s hmotou môžete pracovať podľa ľubovôle.

Transfér motívu

Nie ste si úplne istí svojím maliarskym talentom? Nevadí! Stačí vám atramentová tlačiareň. Vyberte si obrázok, ktorý má výrazné línie a nie je príliš detailný. Vytlačte ho na najvyššiu možnú kvalitu tlače, aby v sebe mal čo najviac atramentu, a odstrihnite nadbytočný papier okolo obrázku. Potom si namočte prst vo vode a zľahka potrite povrch hmoty. Dajte si pozor na to, aby ste dokonale namočili celú plochu, na ktorú budete obrázok pokladať. Potom priložte na hmotu vytlačenou stranou dole a jemne zahlaďte. Po 3 minútach môžete papier opatrne zlúpnuť.

Pozor, ak chcete obtláčať nápisy, treba ich vytlačiť zrkadlovo obrátené!

Po vytvrdnutí výrobku vezmite obtlačený obrázok ako vodiace linky a obtiahnite ich pomocou štetca a akrylových farieb alebo akrylových fixiek. Tento postup je skvelý, ak chcete urobiť viac výrobkov, pri ktorých je dôležité, aby obrázky alebo nápisy boli totožné.

Po vytvrdnutí

Štetec + farby

Akrylové farby na hmotu nanášajte pomocou štetca. Môžete maľovať konkrétne motívy alebo trebárs len abstraktné farebné tvary. Ak na maľovanie nie ste, môžete farbu na výrobok nastriekať – pomocou väčšieho plochého štetca alebo zubnej kefky, ktorých štetinky namočíte do farby. Prstom potom jemne prechádzajte po štetinách, cca 20 cm od výrobku, vytvoríte tak na jeho povrchu drobné bodky, ktoré sú aktuálne veľmi trendy.

Akrylové fixky

Fixky sú príma spôsob, ako na hmotu maľovať detailnejšie aj v prípade, že vás desí práca s tenkým štetcom. Môžete s nimi maľovať, písať alebo trebárs dokresliť drobnosti na podklad, ktorý ste predtým namaľovali akrylovou farbou.

Vypustite umelca

Či už váš štýl ťahá viac ku klasike, folklóru alebo abstrakcii, samotvrdnúca hmota vám dá možnosť sa kreatívne vyžiť. Budeme veľmi radi, ak s nami budete zdieľať výsledky vašej práce!

Súvisiace články

Darček: Luxusný prívesok SWAROVSKI

Darček: Luxusný prívesok SWAROVSKI

Len do rozdania zásob máte možnosť získať kúsok z luxusného pokladu plného SWAROVSKI príveskov, ktorý našiel pán Korálik v našom sklade!

Čítať viac

Staráte sa správne o svoje jantárové šperky?

Staráte sa správne o svoje jantárové šperky?

Či už priamo vy tvoríte šperky z jantáru alebo ste taký šperk dostali do daru, iste chcete, aby vám vydržal krásny čo najdlhšie. Prečítajte si 10 pravidiel, ktoré by ste preto mali v starostlivosti o jantárové šperky dodržiavať.

Čítať viac

Objavte poklad menom jantár

Objavte poklad menom jantár

Nedávno sme do ponuky zaradili jantárové koráliky v niekoľkých rôznych tvaroch a farbách a musíme povedať jedno – sortiment jantáru nás úplne okúzlil! Spísali sme pre vás preto článok, ktorý vám bližšie predstaví tento poklad (nielen) z Baltského mora.

Čítať viac

Všetko skladom je ihneď na odoslanie
Výhodné spôsoby doručenia na Slovensko
České lokálne výrobky
Zvýhodnená cena väčších balení

Overené našimi zákazníkmi
99 % zákazníkov nás odporúča
z celkom 1 398 recenzií - zobraziť všetko

Overený zákazník
Nedeľu, 26. September 2021

100%

Vše v pořádku a rychle dodáno. Jsem velice spokojená.

Overený zákazník
Sobota, 25. September 2021

100%

Vše v pořádku, rychlé dodání

Overený zákazník
Piatok, 24. September 2021

100%

ok obchod , poštovné je děsné